علم و دانش

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷ معرفی شدند

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷
برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ به تصمیم اعضای کمیته نوبل به دانشمندانی اختصاص پیدا کرد که تکنیک میکروسکوپ الکترونی کریو یا انجمادی را ابداع کرده‌اند.

به گزارش مگ وب به نقل از همشهری آنلاین، ژاک دبوشه از دانشگاه لوزان، یوآکیم فرانک از دانشگاه کلمبیا و ریچارد هندرسون از دانشگاه کمبریج به خاطر ابداع تصویربرداری میکروسکوپی الکترونی انجمادی برای تعیین ساختار دقیق زیست مولکول‌های درون محلول موفق به نوبل شیمی سال ۲۰۱۷ شدند.

ریچارد هندرسون اولین بار در سال ۱۹۹۰ موفق شد از میکروسکوپ الکترونی در ایجاد تصویر سه‌بعدی از پروتئینی در وضوح تصویری بالا استفاده کند. یواکیم فرانک این فناوری را در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۶ کاربردی ساخته بود و ژاک دبوشه آب را به میکروسکوپ‌های الکترونی افزود. آب در فضای خلاء این میروسکوپ‌ها تبخیر می شده و باعث تجزیه مولکول‌های زیستی می‌شود اما دبوشه با کاهش دمای آب مانع از تخریب مولکول‌ها شد و امکان بررسی شکل حقیقی مولکول‌ها را درون محلول فراهم آورد.

سال گذشته  این جایزه به ژان پی‌یر سوواژ از دانشگاه استراسبورگ فرانسه، فراستر استادارت از دانشگاه نورث وسترن آمریکا و برنارد فرینگا از دانشگاه گرونینگن هلند برای طراحی و ساخت ماشین‌های مولکولی اختصاص یافت. این دانشمندان در حقیقت کوچکترین ماشین‌های جهان را ساخته‌اند. آن‌ها مولکول‌هایی را با حرکات قابل کنترل تولید کردند که می‌توانند با افزودن انرژی به کار بپردازند. توسعه محاسبات نشان داده که چگونه کوچک‌سازی فناوری می‌تواند به تحول ختم شود. برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۶ با کوچک‌ کردن ماشین‌ها، شیمی را به بعدی جدید وارد ساختند.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۷ تعداد دانشمندانی که توانسته‌اند نوبل شیمی دریافت کنند ۱۰۹ نفر بوده‌است که از این میان ۶۳ جایزه به صورت انفرادی و بقیه آنها اشتراکی بوده‌است. همچنین در میان برندگان نوبل شیمی نام چهار زن دیده می‌شود و دانشمندی به نام فردریک سنگر نیز دو بار در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۸۰ موفق به کسب این جایزه علمی ارزشمند شده‌است.

جوانترین برنده نوبل شیمی فردریک ژولیو نام دارد که در سن ۳۵ سالگی در سال ۱۹۳۵ موفق شد این جایزه را از آن خود سازد. جان فن نیز مسن‌ترین برنده نوبل شیمی است که در سن ۸۵ سالگی و در سال ۲۰۰۲ موفق به کسب این جایزه شد. میانگین سنی برندگان نوبل شیمی ۵۸ سال تخمین زده‌شده‌است.

جایزه نوبل ارزشی برابر هشت میلیون کرون سوئد یا یک میلیون و دویست هزار دلار دارد که در صورت انتخاب چند نفر، جایزه میان آنها تقسیم می شود.

 

مطالب مرتبط

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند

مگ وب

ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ شد

مگ وب

دانشمند ژاپنی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.