روانشناسی

چرا بیشتر مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

چرا بیشتر مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند؟
بی هدفی در زندگی

سوال خوبی است: اگر هدف‌جویی حالت خود به خود و اتوماتیک داشته باشد،چرا تنها شمار اندکی از مردم هدفهای روشن،مکتوب و قابل اندازه‌گیری دارند؟ این یکی از بزرگترین اسار زندگی است.

به اعتقاد من، مردم به چهار دلیل هدف‌گذاری نمی کنند.

۱) فکر میکنند هدف‌گذاری مهم نیست

نخست، اغلب اشخاص به اهمیت هدف‌گذاری واقف نیستند. اگر شما در خانه ای بزرگ شوید که کسی هدفی را دنبال نمی‌کند و یا با کسانی معاشرت کنید که در باره هدف هرگز بحث نمی کنند و یا کسی برای آن بها و ارزشی قائل نیست، شما در شرایطی بزرگ می‌شوید و به بلوغ می‌رسید که نمی‌دانید هدف‌گذاری بیش از هر عامل دیگری در موفقیت زندگی شما سهم دارد. به اطراف خود نگاه کنید. چند نفر از افراد خانواده و یا دوستان شما به هدفهایشان معتقدند؟

چرا بیشتر مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

۲) راه آن را نمی‌دانند

علت دوم نداشتن هدف این است که اشخاص اصولا نمی دانند چگونه باید هدف‌گذاری کنند. از آن بدتر، خیلیها فکر می‌کنند دارای هدف هستند و حال آنکه آنها در نهایت چند میل و رویا دارند. مثلا می‌خواهند خوشبخت شوند، پول زیادی درآورند و یا زندگی خانوادگی خوبی داشته باشند.

اما اینها ابداً هدف نیستند. اینها صرفاً خیال و رؤیا هستند که همه آنها را دارند. اما هدف با آرزو و میل تفاوت دارد. هدف روشن، مکتوب و خاص است. میتوان آن را به سادگی و سهولت به کسی توضیح داد. می توانید آن را اندازه بگیرید و میتوانید بفهمید که آیا به این هدف رسیده یا نرسیده اید.

کاملا امکان پذیر است که از یک دانشگاه برجسته مدرک تحصیلی بگیرید و با این حال حتی یک ساعت در باره هدف برایتان حرف نزده باشند. انگار کسانی که محتوای درس مدارس و دانشگاهها را می‌نویسند به کلی از اهمیت هدف‌گذاری بی اطلاعند و نمی‌دانند برای دسترسی به موفقیتهای آتی تا چه اندازه به آن احتیاج است. و البته اگر قرار باشد قبل از رسیدن به بلوغ هیچ اطلاعی از نقش مهم هدف‌گذاری نداشته باشید، نمیدانید در هر کاری که میکنید این هدف‌گذاری چه هم عمده ای ایفا می کند.

ترس از شکست خوردن

۳) ترس از شکست خوردن دارند

علت سومی که مردم هدف‌گذاری نمی کنند ترس از شکست است. شکست انسان را رنج می دهد. هم به لحاظ احساسی و هم مالی دردناک است. همه گهگاه شکست ا تجربه کرده اند. هر بار که شکست می خوریم با خود عهد می کنیم که دقیق تر باشیم و از شکستهای آتی اجتناب کنیم. با این حال، اغلب مردم دچار اشتباه می شوند، هدفی در زندگی برای خود در نظر نمی گیرند و در نتیجه موفقیتی نصیب آنها نمی شود.

چرا بیشتر مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

۴) ترس از رد شدن دارند

چهارمین دلیل که مردم هدف‌گذاری نمی کنند ترس از رد شدن است. اشخاص می ترسند اگر هدفی را تعیین کنند و موفق نشوند، دیگارن از آنها انتقاد می کنند و به باد تمسخر می گیرند. به همین دلیل است که باید به هنگام هدف‌گذاری آن را محرمانه تلقی کنید. با هیچ کس در باره آن حرف نزنید. بگذارید دیگران موفقیتهای شما را ببینند، اما پیشاپیش به آنها حرفی را نزنید. آنچه را که آنها از آن اطلاع ندارند، نمیتواند به شما آسیبی برساند.

گردآوری شده توسط مگ وب

برگرفته از کتاب «هدف» اثر برایان تریسی به ترجمه مهدی قراچه داغی

مطالب مرتبط

اهمیت داشتن هدف در زندگی چقدر است؟

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.