علم و دانش

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس (IELTS) چيست
IELTS

آیلتس (IELTS مخفف International English Language Testing System) (نظام بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی) در حال حاضر یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر در مقابل تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود.

مگ وب – در آزمون بین المللی آیلتس (IELTS) هدف تعیین سطح زبان آموز و میزان تسلط او در زبان انگلیسی می باشد.
نمره دهی آیلتس از ۰ تا ۹ می باشد. ۹ بالاترین نمره ی آزمون آیلتس (IELTS) می باشد٬ تنها افرادی می توانند این نمره را کسب کنند که کاملا مسلط به هر چهار مهارت زبان انگلیسی باشند. تقریبا می شود گفت به اندازه یک شخص تحصیل کرده انگلیسی زبان انگلیسی بلد باشند.

این امتحان در حال حاضر در بیش از ۸۰۰ مرکز و ۱۳۰ کشور جهان برگزار می‌‌شود. آزمون آیلتس در دو نوع جنرال (General Training) و آکادمیک (Academic Training) برگزار می‌شود.

تفاوت بین آزمون آیلتس Academic Training با آیلتس General Training در چیست؟

همان‌طور که در مقدمه ذکر شد، امتحان آیلتس در دو نوع Academic و General برگزار می‌شود. جهت اپلای برای دانشگاه‌ها باید حتما در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید و چنانچه دانشگاهی از شما نمره آیلتس بخواهد، مقصود نمره آکادمیک است. اما نوع جنرال معمولا برای افرادی‌ نیاز است که درصدد مهاجرت کاری هستند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در اروپا یا استرالیا هستند باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند. هر چند که در حال حاضر – برخلاف چند سال پیش – تقریباً تمامی دانشگاه‌ها در جهان نمره آزمون آیلتس را نیز در کنار نمره تافل برای بررسی پرونده متقاضیان تحصیلی می‌پذیرند. بنابراین به طور خلاصه، نمره‌ی آیلتس آکادمیک برای ادامه تحصیل و اپلای و نمره‌ی آیلتس جنرال برای مهاجرت جهت زندگی و کار مناسب است.

چه زمانی آیلتس (IELTS) برگزار می گردد؟

آیلتس سالیانه چندین بار در سراسر دنیا برگزار می گردد. در ایران هم برگزاری آن بر طبق ضوابط و مقراراتی است که توسط مسولین آیلتس (IELTS) ابلاغ می گردد.

بخشهای مختلف آزمون IELTS

Listening

زمان: حدوداً ۳۰ دقیقه

تعداد سؤال: دفترچه‌ای حاوی چهل سؤال در ۴ بخش

نوار امتحان Listening فقط یکبار پخش می‌شود.

قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سؤالها را مرور کنید.

پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید.

پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود.

با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد.

دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخشها هستند.

Reading

General Training Reading

زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال

دفترچه حاوی متون که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است.

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

Academic Reading

زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال

دفترچه حاوی ۳ متن که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

متون جنبه علمی دارند.

حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.

در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

Writing

General Training Writing

زمان: ۶۰ دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر نامه‌ای کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

برای نوشتن نامه می‌توانید یکی از چهار نوع نامه زیر را انتخاب کرده و یک نامه فرضی بنویسید:

Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات

Job application letter نامه درخواست کار

Personal letter نامه شخصی

Formal business letter نامه رسمی اداری

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

Academic Writing

زمان: ۶۰ دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

Speaking

بخش صحبت کردن که زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه می‌باشد، یک امتحان بصورت مصاحبه رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه بطول می‌انجامد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهد.

در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سؤال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید. مهم نیست به تمام سوالات روی کارت پاسخ دهید، اما باید بتوانید از آنها استفاده کرده و تا دو دقیقه به صحبت خود ادامه دهید.

در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه‌کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید.

یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است.

چگونه می‌توان در آزمون آیلتس ثبت نام کرد و هزینه آن چقدر است؟

مراکز زیادی برای برگزاری آزمون آیلتس در ایران وجود دارد اما از آنجایی که سازمان سنجش تنها مرجع صدور مجوز جهت برگزاری آزمون‌های بین المللی در ایران می‌باشد، فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده‌اند فاقد اعتبار و غیرقانونی می‌باشد. شما همواره می‌توانید اسامی مراکزی را که مجوز برگزاری آزمون IELTS را دریافت کرده‌اند در سایت این سازمان مشاهده کنید.

هزینه قطعی هر آزمون نیز توسط سازمان سنجش محاسبه و اعلام می‌شود، بنابراین برای اطلاع از هزینه آزمون باید لیست مراکز برگزار کننده را در سایت سازمان سنجش در بخش آزمون‌های بین المللی جستجو نمایید.

سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای کسب نمره خوب در آزمون آیلتس به چه میزان باید باشد؟

آزمون آیلتس تقریبا مانند آزمون تافل، مهارت محور است. به طور کلی بیشتر متقاضیان ایرانی در مهارت مکالمه (Speaking) بر خلاف مهارت‌های خواندن، شنیدن و نوشتن نمرات ضعیف تری را کسب می‌کنند. اما با توجه به تجربیات آزمون دهندگان، افرادی که سطح زبانی Advanced و بالاتر را دارا هستند، نمره ۷ به بالا کسب می‌کنند. افرادی که درصدد کسب نمره ۶ هستند نیز، می‌بایست سطح زبانی  Upper-Intermediate به بالا داشته باشند و در نهایت افرادی که در سطح Intermediate قرار دارند، عموما نمره‌ی ۵ تا ۵/۵ را کسب می‌کنند.

آیلتس چیستنمره آزمون آیلتس چگونه محاسبه می شود؟

در این آزمون ۹ نمره یا Band  برای هر بخش در نظر گرفته شده است که در آن، نمره ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می‌شود. حد نصاب برای پذیرش دانشجو در اغلب دانشگاه ها نمره ۵/۶  تا ۷ است، البته در شرایطی که نمره‌ هر بخش به تنهایی زیر ۶ نشده باشد. طیف بندی نمرات آزمون آیلتس را از بالاترین نمره تا کمترین در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

نمرهسطح دانشجونمرهسطح دانشجو
۰Did not attempt the test۵Modest user
۱Non user۶Competent user
۲Intermittent user۷Good user
۳Extremely limited user۸Very good user
۴Limited user۹Expert user

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹

سطحتوضیح
۰هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.
۱در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمهٴ مجرد ندارد.
۲امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.
۳فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.
۴قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.
۵دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.
۶علی‌رغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت مؤثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتاً پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.
۷مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست، گرچه با اشتباهات هرازگاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.
۸مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست و تنها هرازگاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیتهای ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحثات پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.
۹مهارت کاملاً کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.

آیا حد نصابی برای قبولی در نمره آزمون آیلتس وجود دارد؟

در آزمون آیلتس هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، یعنی تنها نمراتی که به دست آورده‌اید به شما اعلام می‌شود و معیار قبول شدن یا رد شدن وجود ندارد. در واقع این مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف هستند که با توجه به شرایط مقررات داخلی خود حد نصابی از نمره IELTS را جزء شروط خود تعیین می‌کنند. نمرات کسب شده داوطلب در کارنامه آیلتس، در چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن به صورت جداگانه محاسبه می‌شود و همچنین معدل نمرات این ۴ بخش نیز ارائه می‌گردد.

نمره‌ی آزمون آیلتس، مورد پذیرش کدام دانشگاه‌ها است؟‌

نمره‌ی آزمون آیلتس مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهان است. در کشورهای بریتانیا، آفریقای جنوبی و استرالیا، آیلتس آزمونی معتبر و قابل قبول برای تحصیل و اقامت است. در سایر کشورها نیز نمره آزمون آیلتس در کنار نمره تافل از اعتبار همسانی برخوردار است. در سال‌های اخیر دانشگاه های زیادی وجود دارند که نمره آیلتس را حتی اگر جزء شرایط پذیرشان نباشد، معادل سازی کرده و به جای نمره آزمون تافل می‌پذیرند.

مدت اعتبار نمره آیلتس چقدر است؟

در شرایط عادی حداکثر تا سه هفته پس از روز برگزاری آزمون نتیجه قابل دریافت است.

اعتبار نمره آیلتس چه مدت است؟

نمره‌ی آزمون آیلتس تا ۲ سال معتبر است و شما می‌توانید نمره کسب شده خود را از زمان دریافت تا ۲ سال بعد، به دانشگاه یا کشور مورد نظرتان ارائه دهید.

برگرفته از tehranpayment و wikipedia

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.