آموزش های اینترنت

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی یا VPS مخفف کلمه Virtual Private Server یعنی سرور خصوصی مجازی می باشد و گاهی از آن به عنوان VDS که مخفف کلمه Virtual Dedicated Server به معنی سرور اختصاصی مجازی می باشد، نام برده می شود.

مگ وب – این نوع سرور شرایطی شبیه به سرور اختصاصی را برای کاربر فراهم می کند با این تفاوت که از لحاظ سخت افزاری، سرور اختصاصی سخت افزار خود را بین VPS ها به اشتراک می گذارد که این اشتراک به سرعت استفاده از هارد دیسک و میزان پردازش CPU محدود میشود.

 با یک مثال این مفهوم را بهتر درک کنید، شهرکی را در نظر بگیرید که در آن حدود ۲۰ آپارتمان وجود دارد در این شهرک درمانگاه، فروشگاه، مدرسه و … نیز می باشد،

هرکدام از آپارتمانها فضایی از این شهرک را اشغال کرده اند ولی به صورت اشتراکی از امکانات این شهرک نظیر درمانگاه، فروشگاه، مدرسه و … استفاده می کنند درواقع شهرک همان سرور اختصاصی است و هر آپارتمان یک سرور مجازی یا VPS می باشد که فضایی از شهرک یا همان سرور اختصاصی را اشغال کرده و به صورت اشتراکی از امکانات شهرک که همان منابع سرور اختصاصی هستند استفاده می کنند

مزایای سرور مجازی اختصاصی (VPS) چیست؟

  • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد
  • تنظیمات VPS نسبت به تنظیمات سرور اختصاصی خیلی ساده تر و راحت تر می باشد.
  • به دلیل تقسیم شدن منابع سخت افزاری با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی در زمان استفاده از VPS ، وب سایت روی آن کمتر در معرض خطرات امنیتی و مشکلات قرار می گیرد.
  • امکان نصب، اجرا و اصلاح نرم افزارهای خاص بر روی سرور مجازی وجود دارد.
  • در سرور مجازی دسترسی به پیکربندی سرور و انجام تنظیمات خاص و پیشرفته به راحتی امکان پذیر است.
  • در سرور مجازی امکان سفارشی سازی سیستم عامل و کنترل پنل بر حسب نیاز نیز امکان پذیر می باشد.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

استفاده سرور مجازی

سرور های مجازی بدلیل دارا بودن پورت قوی برای کار های متفاوتی استفاده می‌شوند. عمده ترین استفاده سرور مجازی، هاست دانلود و میزبانی وب است
میتوان روی سرور مجازی سیستم عامل ویندوز همراه با وب سرور IIS و یا یک توزیع لینوکسی همراه با کنترل پنل دایرکت ادمین یا سی پنل نصب کرد و آن را به عنوان سرور دانلود و یا هاستِ سایت قرار داد.
استفاده سرور مجازی فقط به همینجا ختم نمی‌شود! هر نرم افزاری که نیاز دارد بصورت ۲۴ ساعته در حال کار باشد نیز یک سرور مجازی را می‌طلبد!

حال شاید برای شما سوال شده باشید که پورت سرور مجازی چیست ؟ شاید برای شما جالب باشد که دانلود در سرور مجازی با پورت ۱۰۰۰ مگابیت سرعتی معادل ۱۲۵ مگابایت برثانیه را دارد!

این خودش برای کاربران داخل ایران یک رویا است! البته امیدواریم که روزی این آرزو به یک موضوع عادی تبدیل شود ولی فکرش را بکنید یک فایل ۱ گیگابایتی در عرض کمتر از ۱۰ ثانیه دانلود شود!

البته سرعت دانلود و زمان آن به موارد زیادی بستگی دارد و فقط پورت سرور در آن دخیل نیست و بدلیل طولانی نشدن مطلب فعلا از این موضوع گذر میکنیم و به موضوع بعد می پردازیم.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

اتصال به سرور مجازی (VPS)

بطور خلاصه در شبکه هر کامپیوتر یک شناسه دارد. چیزی که باعث شناخته شدن آن در شبکه می‌شود.

برای اینکه بتوانید به سرور مجازی خود متصل شوید ابتدا باید بدانید آیپی سرور مجازی چیست آیپی سرور مجازی معمولا آیپی ورژن چهار است.

یک عدد ۳۲ بیتی که بدین صورت است: ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ شما برای اتصال به سرور مجازی خود حتما نیاز دارید که بدانید آیپی سرور مجازی چیست.
اگر سیستم عامل سرور شما ویندوز باشد میتوانید با rdp که مخفف remote desktop protocol هست به سرور خود متصل بشید و همانند رایانه خود با آن کار کنید.
شاید برای شما سوال پیش‌آمده باشد که نحوه اتصال به سرور مجازی لینوکس چگونه است؟

اگر سیستم عامل آن یکی از توزیع های لینوکسی است باید از طریق SSH به آن متصل شوید. اگر روی رایانه خود از ویندوز استفاده میکنید و میخواهید به یک سرور لینوکسی متصل شوید باید از نرم افزار putty استفاده نمایید.

ممکن است که برای شما سوال پیش‌‌آمده باشد که نرم افزار putty چیست؟ نرم افزار putty نرم افزاریست که روی سیستم عامل ویندوز نصب می‌شود و بوسیله آن میتوانید به محیط CLI و کامند لاین سرور مجازی لینوکس خود دسترسی پیدا کنید و دستورات را اجرا کنید.

در صورتی که سیستم عامل رایانه شما توزیع های لینوکسی باشند میتوانید داخل ترمینال جهت اتصال به سرور مجازی لینوکس خود این دستور را وارد نمایید:

ssh [email protected]

هر رایانه‌ای دارای یوزر و پسورد است. سرور های مجازی هم از این قاعده مستثنی نیستند. در سرور ویندوز یوزر administrator بیشترین دسترسی را دارد و در سرور های مجازی لینوکسی یوزر root است که حکمرانی می‌کند!

سرور مجازی یا VPS چیست؟

چگونگی کار با سرور مجازی

خب حالا چگونه با سرور مجازی خود کار کنیم؟ اگر سیستم عامل سرور مجازی شما ویندوز است، همانطور که پیش‌تر عرض شد میتوانید با Remote Desktop به آن متصل شوید و همانند رایانه خود (البته اگر از ویندوز استفاده میکنید) با آن کار کنید.

درصورتی‌که سیستم عامل سرور مجازی شما یکی از توزیع های لینوکسی مثل CentOS و Ubuntu و Debian و.. باشد باید بوسیله ssh به آن متصل شوید؛ در این روش شما باید با دستورات لینوکسی کاملا آشنا باشید و بتوانید دستورات لازم را بزنید.

یا میتوانید روی سرور مجازی لینوکس خود رابط گرافیکی نصب کنید و یک محیط گرافیکی داشته باشید.

مزیت این کار راحت تر شدن کار با سرور مجازی است منتها یک سروری که برای میزبانی سایت استفاده می‌شود بدلیل حفظ پایداری معمولا رابط گرافیکی نصب نمی‌شود.

البته کار با سرور مجازی آن هم محیط گرافیکی ممکن است با کمی مکث نیز همراه باشد و این به دلیل فاصله سرور تا رایانه شماست مثلا ممکن است سرور شما در کشور های خارجی مستقر باشد. البته گاهی هم این مکث ها و تاخیر ها بدلیل کیفیت پایین سرور مجازی است.

منابع : serversaz.com و karnaweb.net

مطالب مرتبط

همه چیز درباره سیستم عامل لینوکس

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.