خبر سیاسی

سه فرمان اجرایی جدید توسط ترامپ امضا شد

سه فرمان اجرایی جدید توسط ترامپ امضا شد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر شنبه (دیروز) به وقت محلی شرق آمریکا سه فرمان اجرایی جدید درباره موضوعات لابیگری در این کشور، سازماندهی مجدد شورای امنیت ملی آمریکا و مبارزه با داعش امضا کرد.

مگ وب – پایگاه خبری آمریکایی ‘هیل’ با اعلام این خبر افزود: ترامپ در اولین هفته کاری خود در کاخ سفید روزهای بسیار پرکاری را پشت سر گذاشت و با امضای فرمان های اجرایی متعدد و جنجالی از جمله درباره لغو طرح بیمه همگانی اوباما، خروج آمریکا از توافق تجاری ترانس پاسیفیک (TPP)، احداث دیوار در مرز مکزیک و منع روادید برای اتباع هفت کشور اسلامی، موجی از مخالفت ها را بر انگیخت.

ترامپ شنبه شب نیز یک فرمان اجرایی درباره سازماندهی مجدد شورای امنیت ملی آمریکا (NSC) امضا کرد که طبق آن ‘استیو بنون’ استراتژیست اصلی کاخ سفید به این شورا می پیوندد و مدیر ‘اطلاعات ملی’ و رئیس ستاد مشترک (نیروهای مسلح) از این شورا می روند. ترامپ درباره حذف این دو مقام از شورای امنیت ملی گفت که این افراد باید در جلساتی شرکت کنند که به مسئولیت و تخصص آنها مرتبط است.

بنون رئیس سابق تارنمای خبری ‘بریتبارت نیوز’ است که در ماه اوت به ستاد انتخاباتی ترامپ پیوست.

ژنرال بازنشسته ‘مایکل فلین’ گزینه ترامپ برای ریاست شورای امنیت ملی در گذشته با دولت اوباما درگیری داشت و طبق گزارشها مجبور شد از پست خود به عنوان مدیر ‘آژانس اطلاعات دفاعی’ کنار برود.

بر اساس متن فرمان اجرایی امضاشده توسط ترامپ، تغییرات در شورای امنیت ملی آمریکا این گونه توجیه شده است که ‘تهدیدهای امنیتی پیش روی آمریکا در قرن ۲۱ فراتر از مرزهای کشورهاست’.

ترامپ با امضای یک دستور اجرایی دیگر، لابیگری مقام های دولتی را با نهادهای فدرال تا پنج سال پس از بازنشستگی این مقامات منع کرد و بدین ترتیب به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل کرد.

پیش از این اوباما با امضای دستوری، لابیگری مقامات پس از بازنشستگی را تا دو سال منع کرده بود.

دستور اجرایی سوم نیز از مقام های ارشد نظامی آمریکا خواسته که ظرف ۳۰ روز گزارشی درباره راهبرد آمریکا برای شکست دادن داعش به او ارائه دهند.

ترامپ به خبرنگاران گفت: این طرحی برای شکست داعش در عراق و سوریه است به نظرم بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

ترامپ در این دستور خواستار ‘طرحی فراگیر برای شکست داعش’ شده و اظهار داشته که امکان هیچگونه مماشات یا مذاکره ای با داعش وجود ندارد.

معلوم نیست که این طرح چه تفاوتی با رویکردهای گذشته آمریکا در قبال داعش خواهد داشت. در سند امضاشده روز شنبه، از دیپلماسی عمومی، عملیات اطلاعاتی (اطلاعات و اخبار) و راهبردهای سایبری به عنوان رویکردهای جایگزین برای مبارزه با داعش یاد شده است.

ترامپ روز جمعه (پریروز) نیز با امضای دستوری مبنی بر ممنوعیت ورود آوارگان سوری و صدور روادید برای اتباع هفت کشور با جمعیت عمدتا مسلمان ایران، عراق، سوریه، یمن، سومالی، سودان و لیبی واکنش های زیادی برانگیخت.

ترامپ روز شنبه از این دستور خود دفاع کرد و گفت ‘این ممنوعیت مسلمانان’ نیست.

ترامپ افزود: ما ممنوعیت بسیار سختی خواهیم داشت و بررسی های بسیار شدیدی انجام خواهیم داد، از سالها پیش باید چنین می کردیم.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

در سومین مناظره کلینتون و ترامپ چه گذشت؟

مگ وب

انتخابات اردیبهشت ۹۶: رقیبان فعلی حسن روحانی چه کسانی هستند؟

مگ وب

ترامپ فردی دیوانه است یا باهوش؟

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.