روانشناسی

۱۸ کتاب برتر روانشناسی که بهتر است بخوانید

18 کتاب برتر روانشناسی

کتاب های روانشناسی همواره محبوبیت خاصی میان افراد مختلف یک جامعه داشته است.در این مقاله میخواهیم ۱۸ کتاب برتر روانشناسی را به شما معرفی کنیم.

۱) کتاب «تعبیر خواب»، اثر زیگموند فروید

فروید از روانشناسانی است که نقش او در تحول این علم انکارناپذیر است. کتاب تعبیر خواب او که از کتب کلاسیک روانشناسی و تعبیر خواب شمرده می‌شود، با سایر کتاب‌هایی که با این عنوان دیده‌اید تفاوت بسیاری دارد و خواندن آن هم ساده نیست. او در این کتاب خواب‌ها را بر اساس نظریه خود در مورد ذهن ناهشیار و عقده‌ی اُدیپ تفسیر می‌کند و به رابطه‌ی خودآگاه و ناخودآگاه می‌پردازد. از دیدگاه فروید، رؤیاها گونه‌ای از تحقق آرزو در فرد است، گویی خواب بزرگراهی به درونِ ناخودآگاه انسان است و محتوا و معنای هر خواب در مورد تحقق آرزوها و خواسته‌های سرکوب شده‌ی انسان است.

18 کتاب برتر روانشناسی

برای تعبیر خواب خود بر اساس این کتاب نمی‌توانید به سادگی از روی لیستی موضوع موردنظرتان را انتخاب و خوابتان را طبق یک فرمول تعبیر کنید، بلکه لازم است بخش‌های مختلف کتاب را مطالعه کرده و با توجه به شخصیت فرد موردنظر رویا را تعبیر کنید.

نکته جالب این که این کتاب پس از انتشار تا ۸ سال فروشی نداشت، اما ناگهان مشهور شد و چاپ‌های بسیاری از آن به فروش رفت.

این کتاب را محمد حجازی با عنوان “روش تعبیر رویا” به فارسی ترجمه و نشر جامی آن را در سال ۱۳۹۲منتشر کرد. ترجمه دیگری نیز با عنوان “تفسیر خواب” از شیوا رویگریان در سال ۱۳۹۴ توسط نشر مرکز منتشر شده است.

۲) کتاب «زندگینامه بنیامین فرانکلین»، اثر بنیامین فرانکلین

18 کتاب برتر روانشناسی

هرگز به نظر نمیرسد که داستان فرانکلین از زندگی خودش دارای سبک خاصی باشد اما امروز با گذشت بیش از سه قرن از تولد او زندگی نامه فرانکلین همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و دارای رتبه چهار ستاره از پنج ستاره در میان خوانندگان مشتاق سایت آمازون است. کتاب داستان زندگی فرانکلین الهام بخش بسیاری از انسان هاست. کسی که از شاگردی در کنار برادر بزرگتر به عنوان چاپگر شروع کرد و تا تبدیل شدن به یکی از مشهورترین افراد دنیا پیش رفت. فرانکلین از ستایش خود شرمسار نیست. (برخی خوانندگان متعجب شده اند از اینکه بنیامین اینقدر انسانیت خود را ستوده است). بلکه برای دیگران اشاره به آن دسته از ویژگی هایش که موجب موفقیت دیگران شده ، آموزنده است و نباید حمل بر خود ستایی شود.

بسیاری از خوانندگان طبق گفته فرانکلین در این کتاب و پس از سالها همچنان از وی به خاطر رویارویی با اشتباهاتش انجام میداده تقدیر میکنند. این کتاب -که در اصل فرانکلین از آن به عنوان کتاب خاطرات یاد میکند- هرگز تمام نشد و تا زمان مرگش در سال ۱۷۹۰ هرگز به چاپ نرسید. اولین بار در پاریس و به زبان فرانسوی انتشار یافت. کتاب، شامل چهار فصل است که دوران زندگی فرانکلین را بین سالهای ۱۷۷۱ تا ۱۷۹۰ در بر میگیرد. بسیاری از خوانندگان معتقدند بخش های زیادی از این کتاب به خاطر لحن قابل فهم فرانکلین جذاب است. با این وجود تعداد زیادی هم جذب میزان خود- اصلاحی نویسنده شده اند که به نظر اعمال به شغلی برای او تبدیل شده بود. این کتاب شامل قسمتیست که در آن فهرستی از ۱۳ ویژگی مطلوب خود را ارائه کرده است. همچنین جدول روزانهای کشیده بود که در صورت عدم انجام برنامه مورد نظر یک علامت مشکی در آن میگذاشت. این کتاب الهامبخش خوانندگان کتابها و نویسندگان خود یار بسیاری بوده که تخمین تعداد آنها کار غیر ممکنی به نظر میرسد.

۳) کتاب «قدرت عادت»، چارلز داهیگ

18 کتاب برتر روانشناسی

داهیگ در این کتاب با معرفی مفهوم حلقه عادت، فرایند ایجاد عادات و تاثیر آنها در زندگی روزمره را شرح می‌دهد. با خواندن این کتاب می‌توانید عادت‌های خود را در زندگی بشناسید و آنها را ترک کنید. این کتاب پس از انتشار، در لیست تاثیرگذارترین کتاب‌ها برای مدیران از طرف دانشگاه هاروارد قرار گرفت.

کتاب قدرت عادت توسط نشر نوین و با ترجمه مصطفی طرسکی و معصومه ثابتقدم منتشر شده است.

۴) کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید»، اثر ناپلئون هیل

18 کتاب برتر روانشناسی

این کتاب موفق و کلاسیک اولین بار در سال ۱۹۳۷ -در اوج رکود- منتشر شد و امروزه یکی از پرفروش ترین کتاب های تجاری به حساب می آید. هیل برای نوشتن این کتاب به مطالعه در مورد ۴۰ میلیون نفر پرداخت تا راز موفقیت آنان را دریابد و سپس تالش کرد تا خوانندگان را از دانش خود بهره مند سازد. جان کالم این کتاب در ۱۳ اصل که بیان کننده موفقیت های شخصی هستند، خلاصه میشود. هیل معتقد است این اصول میتوانند به هرکسی که دنبال موفقیت در هر زمینه -نه فقط تجارت- است کمک کنند. او با هنری فورد نیزآشنایی داشت.

۵) کتاب «قانون جذب»، اثر مایکل لوسیر ایده

18 کتاب برتر روانشناسی

قانون جذب در جهان حداقل از اوایل دهه ۱۹۰۰ در جهان محبوب شد، زمانی که جنبش تفکر نوین بر جهان سایه افکنده بود. ناپلئون هیل حداقل در دو جلد از کتابهای خود به قانون جذب اشاره ای داشته است. کتاب پرطرفدار راز اثر راندا برن که در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسید حول محور همین موضوع بحث میکند. ایده اصلی که پشت این قانون وجود دارد اصل محبت، محبت می آورد است و هرچقدر مثبت بیندیشید به نتایج مثبت میرسید و به عکس. کتاب ۲۰۰۴ لوسیر با نام قانون جذب اعتبار خود را از برخی خوانندگان دارد. آنان معتقدند این اصل سریع و صریح بیان شده است. همچنین شامل توصیه ها و ابزار دیگریست که به مخاطبان خود کمک میکند تا چگونگی به کارگیری این نظریات الینفک زندگی روزانه بیاموزند.

۶) کتاب «شخصیت عصبی زمانه‌ی ما»، اثر کارن هورنای

18 کتاب برتر روانشناسی

کارن هورنای روانکاوی آلمانی پیرو مکتب فروید بود، اما بسیاری از نظریات فروید، از جمله نظریه معروف “غریزه‌ی جنسی” او را رد کرده است. وی برخلاف فروید که علت اساسی بیماری‌های روانی را سرکوب نمودن تمایلات غریزی و از همه مهم‌تر غرایز جنسی می‌داند، معتقد است که بیماری‌های روانی حاصل روابط خشن و ناهنجار افراد محیط با کودک است.

در این کتاب، هورنای نظریات خود را در خصوص ساختمان عصبیت بیان می‌کند و به صورتی جامع و دقیق به ترسیم خصوصیات شخصیت عصبی و نحوه‌ی شکل‌گیری و رشد آن می‌پردازد.

با اینکه سالها از انتشار این کتاب می‌گذرد، ویژگی‌هایی که نویسنده در کتاب به آنها اشاره کرده هنوز هم در افراد جامعه وجود دارد. به نظر او، ما برای پوشاندن خشم و احساس ناامنی خود، شخصیتی دروغین از خود می‌سازیم.

کتاب شخصیت عصبی زمانه ما با ترجمه محمد جعفر مصفا توسط انتشارات بهجت منتشر شده است. ترجمه دیگری نیز از سیمین موحد و نشر علم موجود است.

۷) کتاب «آیین دوستیابی»، اثر دیل کارنگی

18 کتاب برتر روانشناسی

فروشندهای که با آموزش دیگران در سخنرانی های عمومی شروع کرد. کارنگی تکنیک‌هایی را آموخت که او را در تاثیرگذاری بر دیگران و دمیدن روح اعتماد به نفس به کالبد افراد توانمند ساخت. دیل در سال ۱۹۳۶ شاهکارش، کتاب آیین دوستیابی را به چاپ رساند. این کتاب خوانندگان را به سوی مهرورزی، یادآوری و به کارگیری اسامی افراد و سراپا گوش بودن برای کسانی که با آنها صحبت میکنند، تشویق میکند. در زمان مرگ کارنگی پنج میلیون نسخه از این کتاب به ۳۱ زبان دنیا به فروش رسید که تا آن زمان پرفروش ترین کتاب به حساب میآمد.

۸) کتاب «بیداری غول درون»، اثر آنتونی رابینز

18 کتاب برتر روانشناسی

آنتونی رابینز یکی از بزرگترین پرچم داران معاصر در رشته خودیاری از دهه ده ۱۹۹۰ است. کتابش به نام بیداری غول درون که در سال ۱۹۹۲ انتشار یافت از نوعی استراتژی طرفداری میکرد. او این استراتژی را تمرکز قدرت یا بهره برداری از تمام توانایی های فرد برای دستیابی به اهداف خود نامید. رابینز خوانندگان را به رهایی از افکار محدود کننده و ارتقای استانداردهای شخصی ترغیب میکند. رابینز به همه ما توصیه میکند الزاما خودمان را باور کنیم تا بتوانیم توانایی هایمان را افزایش دهیم.

۹) کتاب «پادزهر: شادی برای افرادی که نمی‌توانند مثبت بیاندیشند»، اثر الیور برکمن

اگر از تمرکز بر “شادی مطلق” که امروزه در روانشناسی فراگیر شده خوشتان نمی‌آید، از آشنایی با این کتاب خوشحال خواهید شد. برکمن به منفی‌نگری معتقد نیست، اما به عقیده‌ی او سلامت روانی چیزی بیش از “در لحظه شاد بودن” است.در واقع نباید فقط لحظات موقتی لذت و شادی به عنوان هدف فرد در زندگی قرار بگیرد.  با مطالعه‌ی این کتاب و پیروی از برکمن، یاد می‌گیرید که چطور مثبت اندیشی واقعیت‌گرا می‌تواند از همه چیز مفیدتر باشد.

۱۰) کتاب «هنر عاشقی جاده کم گذر» اثر مورگان اسکات پک روانپزشک

18 کتاب برتر روانشناسی

اسکات پک در سال ۱۹۷۸ به واسطه کتاب هنر عاشقی جاده کمگذر به شهرت رسید. او در این کتاب با خوانندگان از چگونگی داشتن یک زندگی پربارتر، تمرکز هر چه بیشتر روی ایده آل ها آنان در مورد عشق سخن میگوید. پک معتقد است تفکر غلط و رایج در مورد عشق این است که مردم آن را وسیله ای برای دریافت محبت و نه بخشیدن آن میدانند. او از خوانندگان میخواهد تا به عشق به عنوان پرورش واقعی ذات خود و درک وجود دیگران نگاه کنند. پک نیز به اهمیت تأدیب نفس و لزوم حل مشکلات و چالش های زندگی برای دستیابی به موفقیت، معتقد است. او مینویسد: رشد روحی و روانی ما به واسطه همین مشکلات زندگیست.

۱۱) کتاب «خیالتان راحت»، اثر ویلیام اچ دانفورث

دانفورث میگوید تعادل چهار عنصر اساسی یا میدان- روحی، فیزیکی، اجتماعی و مذهبی- زمینه کسب موفقیت و داشتن یک زندگی کامل را فراهم میکند. او نظریاتش را در کتاب خیالتان راحت به رشته تحریر در آورده است. کتابی که بیش از ۷۰ سال پیش چاپ شد تا خوانندگان را در هر سنی به استفاده از فرصت ها و بالفعل کردن ظرفیت های زندگیشان ترغیب کند. به اعتقاد او این امر از طریق راهبردهایی محقق میشود که بر اساس آن فرد را به ریسک ‌پذیری بیشتر تشویق میکند.

۱۲) کتاب «هفت عادت مردمان موثر»، اثر استفن آر کاوی

18 کتاب برتر روانشناسی

استفن آر کاوی استاد دانشگاه بریگهام یانگ در سال ۱۹۸۹ بود که کتابش با عنوان هفت عادت مردمان مؤثر را منتشر کرد. کتابی که امروزه یکی از آثار خارق العاده در جنبش خودیاری عصر حاضر قلمداد میشود. کاوی در این کتاب به اهمیت جادویی نقش اخلاق و شخصیت میپردازد. او موفقیت در زندگی را مستقیما مدیون داشتن اراده در ایجاد تطابق میان زندگی شخصی و اصول اساسی و مسلم جهان میداند. همچنین اهمیت تفکر {{برد- برد}} را متذکر میشود. طبق این نوع اندیشه افراد سعی میکنند تا در حل مشکلات تمامی طرفهای درگیر را راضی نگه دارند به جای اینکه صرفا خواستهها و نظریات خود را بدون توجه به دیگران در نظر بگیرند. برخی دیگر از خوانندگان، او را به دلیل نظریاتش در مورد مدیریت زمان تمجید و تحسین میکنند. این نظریات با تفکراتش در مورد زندگی بر پایه اصول اساسی و مهم دنیا بی ارتباط نیست. به گفته او: کلید موفقیت در الویت بندی برنامه های زندگی نیست بلکه در برنامه ریزی برای الویت های زندگیست.

۱۳) کتاب «تو همانی که می اندیشی» اثر جیمز آلن

18 کتاب برتر روانشناسی

این کتاب باریک  ۶۸ صفحه ای  تنها کتاب کالسیک محبوبی بود که تا آن زمان وجود داشت. آلن مردم را به اهمیت مسوولیت پذیری آنان در برابر نفسشان و اعمالشان و همچنین اهمیت نقششان در اصلاح تفکراتشان متذکر میشود. چند خط از این کتاب که بیشتر به چشم میخورد: انسانها مجذوب آنچه که میخواهند نمیشوند. بکله آنچه را که هستند، جذب میکنند و هر فرد عینا همان چیزی میشود که میاندیشد و شخصیتش متناسب با افکارش کامل میشود.

۱۴) کتاب «انسان و سمبل‌هایش»، اثر کارل یونگ

یونگ روانپزشک و متفکر سوئیسی است که به‌خاطر فعالیت‌ها و نظریاتش در “روان‌شناسی تحلیلی” معروف است. یونگ را در کنار فروید از پایه‌گذاران دانش نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند.یونگ در این کتاب به نقش فرهنگ و اساطیر هر ملت در شخصیت افراد تشکیل‌دهنده‌ی آن جامعه می‌پردازد و مفهوم “کهن‌الگو” را مطرح می‌کند. او در این کتاب از تصاویر متعددی استفاده کرده تا خواننده تحلیل او از معانی سمبولیک را بهتر دریابد.این کتاب مشهور یونگ توسط دکتر محمود سلطانیه به فارسی ترجمه شده است.

۱۵) کتاب «آن سوی ماشین شوک»،اثر جینا پری

18 کتاب برتر روانشناسی

“آزمایش میلگرم” آزمایشی برای سنجش میزان اطاعت اشخاص از اتوریته در انجام کارهایی مغایر با وجدان شخصی افراد بود که به ابتکار میلگرامِ روانشناس صورت گرفت.

این آزمایش سه ماه بعد از شروع دادگاه یک سرهنگ نازی به انجام رسید، طراحی این آزمایش برای پاسخ به این سؤال بود که آیا سرکردگان نازی و میلیون‌ها آلمانی دیگر که مسبب هولوکاست بودند، همگی گناهکار بوده‌اند یا اینکه شهروندان عادی تنها از دستورها پیروی می‌کردند. طی این آزمایش میلگرم به این نتیجه می‌رسد که درصد بالایی از افراد حاضرند از هر نوع دستوری پیروی کنند.

آزمایش‌های میلگرم اکنون بخش مهمی از دروس و مباحث روانشناسی محسوب می‌شود و دانشجویان و خوانندگان به این باور می‌رسند که مردم عادی حاضر به قبول هر فرمانی از بالادست‌هایشان هستند. اما جینا پری با مطالعه‌ی مجدد شرایط این آزمایش‌ها و چگونگی انجام آن‌ها، جزئیات بیشتر و جنبه‌های جدیدی از این نظریه را در کتاب خود بیان کرده است و روش‌ها و نتیجه گیری میلگرم را به زیر سوال برده است. با خواندن این کتاب دیدگاهی جدید به انسان‌ها خواهید یافت و از دیدگاه “همه‌ی ما می‌توانیم یک نازی باشیم” خلاص خواهید شد! البته هنوز ترجمه فارسی از این کتاب موجود نیست.

۱۶) کتاب «هفت اصل در تفکر جادویی»،اثر متیو هاستون

18 کتاب برتر روانشناسی

این کتاب که هنوز به فارسی ترجمه نشده است، در مورد نقاط ضعف شناختی شما سخن می‌گوید و کمک می‌کند تا باورهای غیرمنطقی خود را بشناسید.

۱۷) کتاب «سفر یک دانشمند به دیدن در سه بُعد»، اثر سوزان بری

نویسنده‌ی این کتاب عصب شناسی است که داستان فردی را روایت می‌کند که به دلیل نوعی بیماری نمی‌تواند دنیا را با عمقی مثل سایرین ببیند. اما طی فرایند درمانی او موفق به دیدن در سه بعد می‌شود. با خواندن این کتاب با فرایند جالب درک عمق آشنا می‌شوید و پیچیدگی و قابل تغییر بودن مغز انسان شگفتی شما را برخواهد انگیخت. ترجمه‌ی فارسی این کتاب هم هنوز منتشر نشده است.

۱۸) کتاب «بزرگترین فروشنده دنیا»، اثر اگ ماندینو

18 کتاب برتر روانشناسی

اگ ماندینو پس از پایان خدمتش در جنگ جهانی دوم درگیر مشکل جدی اعتیاد و شکست در حرفه خود به عنوان یک فروشنده بود. زمانی که همسرش او را ترک کرد و تنها فرزندشان را با خود برد، او که در آستانه خودکشی قرار گرفته بود تصمیم گرفت قبل از مرگ نگاهی به کتابهای خودیاری بیندازد. چیزهایی را که خواند و بعدها از آن یاد کرد، زندگی اش را تغییر داد و سرانجام به او کمک کرد تا اعتیادش را کنار بگذارد. تبدیل به نویسنده ای شد که اثرش با عنوان بزرگترین فروشنده دنیا در سال ۱۹۶۸چاپ و به فروش رسید. ماندینو در این کتاب از یک شخصیت افسانه ای به نام هافید استفاده کرده که با افراد مذهبی متفاوتی در طول زندگی اش روبهرو شده بود. کتاب مذکور شامل ده دیدگاه موفقیت از نظر ماندینو که در آن به خوانندگان توصیه میکند به دنبال زندگی رضایتمندانهای باشند. این دیدگاه ها فعالانه شامل مشخص کردن اهداف و اجتناب از خود دلسوزیست. ماندینو میگوید در نوشتن این اثر از کتاب مقدس الهام گرفته و تحت تاثیر ناپلئون هیل، دابلیو کلیمنت استون و امیت فاکس قرار گرفته است. او به درس گرفتن از اشتباهات گویا معتقد است و مینویسد: شکستها، ناکامی ها و دلشکستگی ها به ما میآموزند که چگونه بهتر از قبل کاری را انجام دهیم.

گردآوری شده توسط سایت مگ وب
منابع : psychologytoday  و sefidak.com و navaar.ir

مطالب مرتبط

نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند

مگ وب

شش دلیل برای صادق بودن

مگ وب

چگونه می‌توانیم کتاب‌های بیشتری بخوانیم؟

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.