روانشناسی

توصیه هایی برای علاقه مندشدن به تحصیل

علاقه مندشدن به تحصیل
علاقه مندشدن به تحصیل

بی حوصلگی و نداشتن رغبت و انگیزه فرد را از اهدافش دور میکند ، برای رفع این مشکل و علاقه مندشدن به تحصیل راهکارهای زیر را بررسی میکنیم.

مگ وب -شاید مهم ترین راه ایجاد علاقه ، کسب اطلاعات اولیه درباره ی موضوع مورد نظر باشد. هرچه اطلاعات اولیه ی شما و دانسته های ابتدایی شما درزمینه ی موضوع بیشتر باشد، خود به خود کشش بیشتری برای فراگیری آن خواهید داشت و درنتیجه تمرکز بهتری درآن به دست خواهید آورد. این همان ارتباط علاقه و میل به فراگیری است.

هرچه می توانید اطلاعات اولیه، سطحی و ابتدایی خود را افزایش دهید، چه این اطلاعات در راستای موضوع باشند چه نباشند. مثلاً قبل از این که فرمول های پیچیده ی اصطکاک را درفیزیک مطالعه کنید، به کسب اطلاعات اولیه و ابتدایی درمورد اصطکاک بپردازید. اگرچه این مطالب پیش پا افتاده، سطحی و بی ارتباط با آن فرمول های پیچیده به نظرمی رسند، شوق و شورو میل به فراگیری و در نتیجه تمرکز حواس شما را افزایش خواهند داد.

بی حوصله بودن نسبت به هر کار و موقعیتی که فرد درآن قرار دارد، در نداشتن رغبت و انگیزه کافی در آن ریشه دارد وبه دنبال آن آزرده خاطرشدن از انجام کار پیش می آید؛ بنابراین راهکارهایی برای بالا بردن میل به درس خواندن پیشنهاد میشود :

راه حل

۱- ابتدا فهرستی از توانمندیهای خود تهیه و آنرا در اتاقتان نصب و هر روز چند دقیقه به آن توجه کنید.

۲- تهیه یک فهرست از منابعی که درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلی از ابعاد مادی و معنوی در پی خواهد داشت و همچنین پیامدهای منفی درس نخواندن و فکر کردن روی این عوامل قطعا تأثیرگذار است.

۳- برای حل مشکل بی حوصلگی در درس و نداشتن تمرکز، میتوانید مکان مطالعه را برای خود جذاب و نشاط آور کنید؛ برای مثال تغییر چیدمان و … .

۴- برای موفقیت در دروس محاسباتی، پس از مطالعه متن کتاب درسی و جزوه معلم به طور کامل، تمام تمرینهای کتاب را بررسی و سعی کنید چند نمونه سوال امتحانی را خودتان حل کنید و در صورت پاسخ ندادن، جواب تشریحی را بررسی و نکات مهم آن را یادداشت کنید.

۵- برنامه ای با درنظر گرفتن برنامه هفتگی مدرسه خود تنظیم و خود را به اجرای آن ملزم کنید. در پایان هفته، عملکرد خود را ارزیابی و نقاط ضعفتان را بررسی کنید.

۶- هرگاه در اجرای برنامه درسی خود احساس موفقیت و نمرات خوبی کسب کردید خود را تشویق کنید و با انگیزه و تلاش بیشتر به مطالعه ادامه دهید.

۷- به عنوان نکته پایانی، لازم است بدانید هر تحول و تغییر نگرشی به سرعت انجام پذیر نیست و به زمان نیاز دارد لذا صبر و حوصله شما یکی از شروط اصلی موفقیت است.

مطالب مرتبط

نکاتی در رابطه با روانشناسی جذب مشتری

مگ وب

۱۰ مزیت تحصیل در خارج از کشور

مگ وب

روانشناسی رنگ‌ها

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.