• خانه
  • خبر
  • برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۷ معرفی شد
خبر فرهنگ و هنر

برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۷ معرفی شد

جایزه صلح نوبل 2017
جایزه صلح نوبل سال 2017

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۷ به گروه کمپیمن بین المللی نابودی سلاح های هسته ای ICAN رسید.

به گزارش مگ وب – این جایزه به دلیل یک دهه فعالیت این سازمان غیردولتی در زمینه رهایی جهان از سلاح‌های هسته‌ای، در سایه بحران بر سر برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی و ایران تعلق گرفته است.

بریت ریس اندرسون، رئیس کمیته نوبل در جریان اعلام این جایزه گفت که «این سازمان به دلیل تلاش‌هایش برای جلب توجه به پیامدهای فاجعه‌بار استفاده از هر گونه تسلیحات هسته‌ای، و پیشگامی در تلاش‌ها برای دستیابی به معاهده‌ای برای ممنوعیت چنین سلاح‌هایی، این جایزه را دریافت می‌کند».

او افزود که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای بیش از هر زمان دیگر است.

“پیمان منع سلاح های هسته ای” امسال از ۲۰ سپتامبر و همزمان با آغاز نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد به امضای اعضای سازمان ملل در نیویورک گذاشته شده است. بر اساس مفاد این پیمان اجرایی شدن آن منوط به امضای ۵۰ عضو سازمان ملل خواهد بود و ۳ ماه پس از جمع شدن ۵۰ امضا ، اجرایی می شود.

جایزه صلح نوبل 2017

هیچ یک از ۹ کشور دارنده سلاح های هسته ای در مذاکرات مربوط به تصویب این پیمان در سازمان ملل حضور نیافتند و این نشست را بایکوت کردند اما مفاد این پیمان ۱۰ صفحه ای در نهایت با تصویب ۱۲۲ کشور عضو سازمان ملل و مخالفت تنها یک کشور (هلند= عضو ناتو) و رای ممتنع یک کشور (سنگاپور) به تصویب رسید.

گفتنی است محمد جواد ظریف، جان کری و فدریکا موگرینی وزرای امور خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امسال به طور مشترک به خاطر تلاش هایشان برای انعقاد “برجام” نامزد دریافت نوبل صلح ۲۰۱۷ شده بودند.

این جایزه از بحث‌برانگیزترین جوایز نوبل است که انتقادهای زیادی را به همراه داشته است. ماهاتما گاندی با وجود پنج بار نامزد شدن برای دریافت این جایزه، هیچگاه آن را دریافت نکرد.

مطالب مرتبط

ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ شد

مگ وب

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند

مگ وب

برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ معرفی شدند

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.