علم و دانش

۴ عنصر جدید مهمان جدول مندلیف می شوند

4 عنصر جدید مهمان جدول مندلیف می شوند

جدول مندلیف در آستانه سال جدید میلادی ۴ میهمان دارد که به ردیف هفتم جدول مندلیف اضافه می شوند.

مگ وب – قرار است از سال ۲۰۱۷ میلادی چهار عنصر جدید به ردیف هفتم جدول مندلیف اضافه شوند. این عناصر شامل ( Nihonium (Nh)، Moscovium (Mc)، Tennessine (Ts) و( Oganesson (Og هستند.

از ماه ژانویه سال جاری میلادی حرف و حدیث های بسیاری درباره عناصر جدید به گوش می رسید؛ اما پس از یک دوره پنج ماهه بازبینی عمومی، اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) بالاخره اسامی پیشنهادی توسط کاشفان این عناصر را رسما تایید کرد.

این عناصر مطابق رسم متداول، بر اساس نام یک منطقه جغرافیایی یا یک دانشمند نام گذاری شدند.

در پایان نام عناصر نیز قاعده عمومی نامگذاری رعایت شده و در پایان نام عناصر با عدد اتمی ۱۱۳ و ۱۱۵ مانند تمام عناصر گروه های ۱ تا ۱۶ از پسوند -ium استفاده شده است.

همچنین برای عنصر ۱۱۷ که متعلق به گروه ۱۷ است از پسوند -ine و برای عنصر ۱۱۸ که متعلق به گروه ۱۸ است از پسوند -on استفاده شده است.

کشف این عناصر در ماه ژانویه گذشته رسما مورد تایید IUPAC قرار گرفت و گروه های تحقیقاتی کاشف این عناصر مسئول انتخاب نام آن ها شدند.

بدین ترتیب عنصر نیهونیوم Nihonium که توسط توسط یک گروه ژاپنی کشف شده بود بر اساس واژه ژاپنی «Nihon» به معنای ژاپن، نام گذاری شد.

همچنین عنصر مسکوویوم Moscovium که توسط دانشمندان روسی کشف شده است، به افتخار پایتخت این کشور نام گذاری شده است. عنصر تنسین Tennesine نیز به براساس نام ایالت تنسی آمریکا که به عنوان یکی از ایالات پیشگام در علم شیمی شناخته شده است، نام گذاری شد.

عنصر اوگانسون Oganesson نیز به افتخار یک فیزیکدان ۸۳ ساله روسی به نام یوری اوگانسین نام گذاری شد. این دومین عنصر جدول تناوبی است که به افتخار یک دانشمند زنده نام گذاری می شود.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.