هوا فضا

سفرهای طولانی در کره زمین و فضا با سفینه انجام خواهند شد

سفرهای طولانی در کره زمین و فضا با سفینه
سفرهای طولانی در کره زمین با سفینه

ایلان ماسک، یکی از پیشروان صنایع موشکی و خودرو می‌گوید به زودی سفر بین شهری بین نقاط مختلف دنیا در عرض چند دقیقه با سفینه انجام خواهد شد.

به گزارش مگ وب به نقل از بی بی سی، ایلان ماسک موسس و مدیرعامل شرکت‌های اسپیس ایکس و تسلا می‌گوید شرکت اسپیس ایکس از سال آینده ساخت سفینه‌ای را آغاز خواهد کرد تا در سال ۲۰۲۴ بتواند انسان را به کره مریخ ببرد.

آقای ماسک که در کنگره جهانی کیهان نوردی در آدلاید استرالیا سخنرانی می‌کرد گفت شرکت اسپیس ایکس اکنون قصد دارد تمام تمرکز خود را بر یک نوع سفینه به نام بی اف آر معطوف کند، سفینه‌ای که هم می‌تواند سفر از هر نقطه کره زمین به نقطه دیگر را به زیر یک ساعت برساند و هم برای سفر فضایی استفاده شود.

در ویدئوی تبلیغاتی بی اف آر عنوان شده که این سفینه می تواند فاصله بین هر شهر در کره زمین را زیر یک ساعت طی کند و بیشتر مسافرت‌های طولانی را به زیر نیم ساعت برساند. حداکثر سرعت بی اف آر به ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت می‌رسد.

سفرهای طولانی در کره زمین و فضا با سفینه
ایلان ماسک در حال معرفی فضاپیمای آینده

آقای ماسک سال پیش در همین کنگره برای اولین بار برنامه خود را برای سفر به مریخ مطرح کرد و امسال جزئیاتی بیشتری ار در این باره روشن کرد. به گفته آقای ماسک مهمترین نکته این بود که شرکت او راهی را برای تامین بودجه این پروژه پیدا کند. اکنون اسپیس ایکس می‌داند که باید چطور این کار را بکند، تجمیع تمام فعالیت‌های شرکت بر یک پروژه- پروژه‌ای که تمام نیازهای مشتریان را در قالب یک محصول عرضه کند.

به عبارت دیگر، بی اف آر، ماهواره در مدار قرار خواهد داد، محموله به ایستگاه فضایی خواهد برد- کاری که اکنون موشک‌های دراگون و فالکون ۹ انجام می‌دهند- و هم به ماه و مریخ مسافر خواهد برد و در کره زمین هم برای سفرهایی که به آن نام “نقطه به نقطه” داده‌اند استفاده خواهد شد.

بی اف آر
در طراحی فعلی بی اف آر ۱۰۶ متر طول و ۹ متر قطر دارد

آقای ماسک گفت: “آنچه بیشتر مردم به آن سفر طولانی می‌گویند در کمتر از یک ساعت انجام خواهد شد.”

“بعضی از مشتریان ما محافظه‌کار هستند و می‌خواهند پیش از آنکه خود با بی اف آر سفر کنند چند بار سفرهای آن را ببینند.”

“بنابراین برنامه ما ساخت ناوگانی از موشکهای فالکون ۹ و دراگون است تا اگر مشتریانی راحت بودند که با موشک و سفینه قدیمی سفر کنند بتوانند این کار را بکنند.”

“اما تمام منابع ما به بی اف آر تخصیص خواهد یافت.”

 برداشتی هنری از بی اف آر
برداشتی هنری از بی اف آر

آقای ماسک که محبوبیتی مثل ستاره‌های موسیقی دارد بجز اینکه مدیر و طراح اصلی شرکت اسپیس ایکس است، شرکت خودروهای برقی تسلا را تاسیس کرده و رییس شرکت سولارسیتی است که در زمینه فناوری‌های تجدیدپذیر از جمله باتری‌های پر ظرفیت کار می‌کند.

طرفداران آقای ماسک تفکر پیشرو او را تحسین می‌کنند و با اینکه وعده‌های او اغلب با تاخیر محقق شده اما او به موفقیت‌های قابل توجهی رسیده است؛ ۱۶ بار فرود و بازگشت موفق موشکهای مدارگرد به کره زمین. دو موشک این کار را دو بار انجام داده‌اند.

محور تفکر آقای ماسک، قابلیت استفاده دوباره است. او می گوید عملیات فضایی بسیار گران قیمت است به دلیل این که یک بار مصرف است. به عقیده او دلیلی وجود ندارد که سفینه‌های فضایی مثل شرکتهای هوایی فعالیت کنند، یعنی سفینه بارها قابلیت پرواز داشته باشد و مهمترین هزینه جاری سوخت باشد.

 برداشتی هنری از شهرک سازی در مریخ
برداشتی هنری از شهرک سازی در مریخ

موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس قابلیت استفاده مجدد نسبی دارد در حالی که بی اف آر صد در صد قابلیت استفاده مجدد دارد و بارها و بارها می تواند به پرواز درآید.

آقای ماسک خود می داند که جدول زمانی پروژه او بلندپروازانه است و احتمالا در زمان موعود به پایان نمی‌رسد اما فعلا او می گوید که امیدوار است که اولین محموله بدون سرنشین را سال ۲۰۲۲ با بی اف آر به مریخ بفرستد.

منبع : BBC

مطالب مرتبط

ایران در بین ۱۰ کشور تسخیر کننده فضا است

مگ وب

کتاب اصول ریاضی فلسفه‌ی طبیعی نیوتون گران قیمت ترین کتاب علمی دنیا شد

مگ وب

خرس‌های آبی جان سخت‌ترین موجودات جهان

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.