دانستنی ها علم و دانش هوا فضا

آخرین ماه گرفتگی سال بامداد شنبه رخ می دهد

آخرین ماه گرفتگی سال
lunar eclipse

بامداد شنبه این هفته علاقمندان به ستاره‌شناسی می‌توانند سه رویداد نجومی جالب را در یک قاب از آسمان شب مشاهده کنند.در بامداد شنبه شاهد آخرین ماه گرفتگی سال باشید.

به گزارش مگ وب به نقل از خبرگزاری ایسنا – در بامداد شنبه (۲۳ بهمن) ابتدا یک ماه گرفتگی بر روی ماه کامل زمستانی (ماه برفی) رخ خواهد داد و سپس چند ساعت بعد، دنباله‌دار ۴۵P موسوم به “سال نو” نیز پس از نزدیک شش سال به نزدیکترین فاصله خود از زمین می‌رسد.

ماه برفی بطور سنتی به ماه کامل ماه فوریه در آمریکای شمالی گفته می‌شود زیرا در سردترین و برفی‌ترین ماه سال رخ می‌دهد. برخی بومیان آمریکایی همچنین به این ماه کامل، ماه گرسنگی نیز می‌گویند زیرا شکار در شرایط سرد و برفی این ماه دشوار است.

آخرین ماه گرفتگی سال بامداد شنبه رخ می دهد

ماه‌ گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین بین ماه و خورشید در یک خط قرار می‌گیرند. این هم‌ترازی باعث می‌شود که سایه زمین بطور کامل روی ماه افتاده و خسوف رخ بدهد.

آخرین ماه گرفتگی سال بامداد شنبه رخ می دهد

طی رویداد بامداد شنبه، ماه با عبور سایه زمین از برابرش، به تدریج به رنگ نقره‌ای تیره‌تر در خواهد آمد. از آنجایی که سایه بیرونی پراکنده‌تر زمین روی ماه می‌افتد باعث ایجاد یک سایه ظریف‌تر نسبت به گرفتگی جزئی یا کلی می‌شود و به آن ماه‌ گرفتگی نیم‌سایه گفته می‌شود.

اما به دلیل صاف بودن آسمان در شب مذکور، ‌تاریک‌تر شدن ماه مشهود خواهد بود.

این رویداد در اروپا، آفریقا و غرب آسیا در اواخر شب در جنوب آسمان دیده خواهد شد و اهالی شمال، جنوب و مرکز آمریکا در شرق آسمان می‌توانند بهترین دید را داشته باشند.

در ایران، ماه در ساعت ۰۲:۰۵ دقیقه بامداد شنبه (۲۳ بهمن) وارد نیمسایه زمین شده و درساعت ۰۴:۱۴ بامداد به اوج گرفت خود می‌رسد که در آن زمان بخش‌های شمالی آن تیره‌تر دیده خواهد شد. این ماه‌ گرفتگی در ساعت  ۶:۲۴ صبح به پایان خواهد رسید.

علاوه بر ماه گرفتگی نیم‌سایه، همچنین دنباله‌دار ۴۵P به نزدیکترین فاصله خود از زمین از سال ۲۰۱۱ تاکنون خواهد رسید. این دنباله‌دار صبح روز ۱۱ فوریه (۲۳ بهمن) در آسمان در صورت‌فلکی “هرکول” قابل مشاهده خواهد بود و سپس از میان صور فلکی تاج شمالی، گاوران، تازی‌ها و دب اکبر عبور خواهد کرد.

آخرین ماه گرفتگی سال بامداد شنبه رخ می دهد

فاصله دنباله‌دار سال نو از زمین در این نزدیکی حدود ۱۲ میلیون کیلومتر خواهد بود و برای مشاهده آن باید از دوربین یا تلسکوپ دستی استفاده کرد. این جسم سماوی هر پنج سال یک بار به داخل منظومه شمسی باز می‌گردد و سر آن درخششی به رنگ سبز-آبی دارد. دنباله‌دار ۴۵P  مجددا در سال ۲۰۲۲ به سمت زمین بازخواهد گشت.

ماه فوریه محل نمایش رویدادهای جالب دیگری نیز هست و بطور مثال، فردا بارش شهابی آلفا قنطورسی نیز آغاز خواهد شد که هرساله در اوایل فوریه رخ می‌دهد. این بارش در سال ۱۹۶۹ کشف شد.

از سوی دیگر در روز ۱۵ فوریه، ماه و مشتری در کنار هم در یک قاب در آسمان قرار خواهند گرفت و روز ۲۰ فوریه نیز زحل به ملاقات ماه خواهد پرداخت.

روز ۲۶ فوریه (هشتم اسفند) نیز یک خورشیدگرفتگی حلقوی رخ خواهد داد که ساکنان جنوب کشورهای شیلی و آرژانتین و جنوب اقیانوس اطلس در قاره آمریکا و کشورهای آنگولا و کنگو درقاره افریقا این پدیده را مشاهده خواهند کرد.

خورشیدگرفتگی

این گرفت زمانی رخ می‌دهد که ماه در “اوج زمینی” قرار دارد و نمی‌تواند خورشید را به طور کامل بپوشاند. جنوب کشور آمریکا و جنوب غرب آفریقا این گرفت را به صورت جزئی مشاهده خواهند کرد اما در ایران قابل مشاهده نخواهد بود.

مطالب مرتبط

جهان بسیار بزرگتر از آنچه که فکر میکنیم است

مگ وب

خورشید گرفتگی کامل ۳۰ مرداد ۹۶ را زنده ببینید

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.