سیاسی

ایرانیان نگران رفتار روس‌ها

ایرانیان نگران رفتار روس‌ها

دونالد ترامپ در چند روز گذشته که سکان هدایت کاخ سفید را دراختیار گرفته است هنوز به طور مستقیم درباره ایران و موضوع برجام چیزی نگفته است. اما اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که رییس‌جمهور جدید ایالات متحده امریکا با ولادیمر پوتین رییس‌جمهور روسیه درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده است.

به گزارش مگ وب به نقل از ساعت ۲۴ – از طرف دیگر و بر پایه اخبار انتشار یافته، فرانسیس اولاند رییس‌جمهور فرانسه می‌گوید در تماس تلفنی با دونالد ترامپ در باره پروده هسته‌ای ایران گفت‌وگو گرده و از او خواسته است باید توافق هسته‌ای ایران را محترم بشناسد. همچنین سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفته است که ترزا می در دیدارن باترامپ از توافق هسته‌ای گروه کشورهای ۱+۵ با ایران دفاع کرده است.

قدرت‌های اروپایی و امریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما درباره پرونده هسته‌ای ایران سازگاری داشتند. در حالی که نخست‌وزیر اسراییل نیز در گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ درباره پرونده هسته‌ای ایران سخن گفته است، اما جزییات این گفت‌وگوها هنوز فاش نشده است.

در میان رهبران کشورهای جهان که با ترامپ به صورت تلفنی یا رودررو حرف زده‌اند فقط در بیانیه روس‌ها درباره اینکه پوتین به ترامپ چه گفته است سکوت خبری وجود دارد. با توجه به مناسبات ایران و روسیه که در سال‌های اخیر به هر دلیل به سمت اتحادی استراتژیک دست‌کم در برخی نقاط مثل سوریه حرکت کرده‌اند، آنچه رهبر روسیه و رهبر جدید امریکا درباره ایران گفته‌اند اهمیت دارد. آیا رهبری روسیه حاضر است در برابر امتیازی که ترامپ و تیم جدید کاخ سفید به او می‌دهند قصد دادن امتیاز به ایران را داشته باشد؟

ایرانیان نگران رفتار روس‌ها

برخی تحلیلگران باور دارند که خصلت روس‌ها از دیرباز دادوستد با نیرومندترین کشورها در برابر دادن امتیازهای خاص به ویژه دادن امتیاز منطقه‌ای است. این تحلیل بدبینانه وجود دارد که ترامپ می‌خواهد در قبال تلاش برای کاهش یا لغو تحریم‌های اقتصادی روسیه این کشور را متقاعد کند که به ایران فشار وارد کند.

برخی تحلیل‌های دیگر اما این است که ایران هر آنچه در توافق برجام آمده است را اجرا کرده و موردی برای بهانه‌گیری غرب باقی نگذاشته است و شاید ترامپ با پوتین درباره سایر مسایل مرتبط با ایران بخواهد توافق کند. به طور مثال شاید امریکای تحت ریاست ترامپ بخواهد ایران را از بازیگری فعال در منطقه و به ویژه در سوریه و یمن بازدارد.

به هر حال ایرانیان علاقمندند هر چه زودتر بدانند که پوتین در گفت‌وگوهایش با ترامپ درباره ایران و مسایل مهمی مثل پرونده‌ هسته‌ای یا نقش ایران در منطقه چه گفته و چه شنیده است. دوستی و راستی‌آزمایی روس‌ها در برابر ایران اکنون در کانون توجه قرار دارد و شهروندان ایران نگران هستند.

مطالب مرتبط

توافق اعضای اوپک بر سر سقف تولید نفت

Hossein

ایران در لیست هشت قدرت بزرگ ۲۰۱۷ قرار دارد

مگ وب

روحانی:هیچ قدمی در مذاکرات بدون مشورت با رهبر نبوده است

Hossein

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.