• خانه
  • فناوری
  • افزایش سرعت و کاهش هزینه اینترنت در طرح اینترنت نامحدود
فناوری

افزایش سرعت و کاهش هزینه اینترنت در طرح اینترنت نامحدود

طرح اينترنت نامحدود

با تصویب نهایی طرح عرضه‌ اینترنت نامحدود در جلسه‌ فوق‌العاده‌ یکشنبه هفته جاری (۱ مرداد) کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) این طرح تا ۲‌ماه آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش مگ وب به نقل از همشهری آنلاین، سرانجام پس از کشمکش‌های بسیار، اجرای طرح فروش اینترنت نامحدود به‌جای بسته‌های حجمی اینترنتی رسما توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد. هنوز معلوم نیست که فروش اینترنت براساس سرعت اجباری خواهد بود یا اینکه مصرف‌کننده می‌تواند به انتخاب خود، سرویسی که به نفع اوست را برگزیند.

پیش از این اعلام اجرای این طرح از ابتدای مرداد‌ماه امسال با واکنش و تکذیب این وزارتخانه همراه شده بود. به‌گفته وزیر ارتباطات و مدیرعامل زیرساخت، اکنون جزئیات محاسبه بسته‌های اینترنتی آن در چارچوب شبکه ملی اطلاعات نهایی شده و قرار است با مشخص شدن هزینه‌های بین اپراتوری و بازه سرعتی مصرف کاربران در جلسه فوق‌العاده رگولاتوری به تصویب نهایی رسیده و پس از ابلاغ اجرایی شود.

محمود واعظی با اعلصام اینکه طی ۲‌ماه گذشته مصرف اینترنت کاربران خانگی، بنگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی رصد شده و براساس مقدار مصرف کاربران، ۳مدل بسته برای طرح اینترنت نامحدود درنظر گرفته شده است، افزود: اپراتورها پس از ابلاغ، چارچوب جدیدی برای کاربران اعمال خواهند کرد و با اجرایی شدن آن، فروش اینترنت حجمی متوقف و دیگر کاربران مجبور نخواهند بود برای خرید اینترنت طی یک‌ماه بارها هزینه پرداخت کنند.

طرح اینترنت نامحدود

به‌گفته وی ، تا پیش از این حجم‌فروشی در شرایطی که کیفیت و سرعت مهم نبود، اتفاق می‌افتاد اما با طرح اینترنت نامحدود مکانیسمی طراحی و پیش‌بینی شده که مصرف معمولی کاربران، بنگاه‌ها و کسانی که کارهای تحقیقاتی می‌کنند، را مشخص می‌کند. بر این اساس، در بازه‌ای تا سرعت ۲مگابیت، کاربران می‌توانند در طول روز چندین ساعت از اینترنت بین‌الملل و ۱۰برابر آن از اینترنت داخل استفاده کنند که یک قیمت دارد. برای سرعت ۳ تا ۶ و همچنین ۶ تا ۱۶مگ نیز هزینه‌های دیگری درنظر گرفته شده است.

واعظی با اشاره به سیاست کاهش تعرفه‌ها در وزارت ارتباطات، افزود: در چند دوره کاهش قیمت اینترنت داشتیم و این روند باید در آینده نیز ادامه پیدا کند. اما متأسفانه درباره صوت موبایل مقداری گران هستیم و ارائه بسته ترکیبی صوت و دیتا حرکت مثبتی در این زمینه خواهد‌بود.

وی در پاسخ به خبرنگار ما در مورد گلایه‌های مردم از اختلالات شبکه تلفن همراه به‌دلیل اجرای طرح‌های توسعه‌ای اگر اجرای این طرح‌ها در مدت مشخصی باشد باید به مردم اعلام کنند و این موضوع از نظر رگولاتوری نیز قابل‌قبول است اما درصورتی‌که زمان‌بندی را اعلام نکنند، به آنها تذکر داده شده و جریمه و اقدامات تنبیهی در انتظارشان خواهد‌بود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به خبرنگار ما در مورد کیفیت و قیمت ارائه اینترنت نامحدود با بیان اینکه قصد عقبگرد نداریم، افزود: افزایش سرعت و کاهش هزینه اینترنت برای مصرف‌کننده نهایی ۲اصلی است که در ارائه اینترنت نامحدود رعایت خواهد شد.

طرح اینترنت نامحدود

شرکت زیرساخت پیشنهاد خود در مورد اینترنت نامحدود را تنظیم و چهارشنبه هفته گذشته به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه کرده که صبح روز یکشنبه هفته آینده درکمیسیون اصلی رگولاتوری جمع‌بندی خواهد شد. وی در مورد مبنای محاسبه هزینه اینترنت نامحدود برای کاربران خانگی اعلام کرد: کاربران خانگی درصورت حداکثر استفاده از ۵ ساعت در روز از سرویس‌های ویدئویی داخلی، نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

در مدل تعرفه‌گذاری نامحدود اتصال داده در بخش ثابت نیز هر بسته سرویس شامل کف و سقف سرعت بوده و سرعت سرویس نباید از کف کمتر باشد. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه تعریف سرعت اینترنت نامحدود به‌دلیل ماهیت سرویس ADSL در تضمین سرعت خط، مجموعا در ۳بسته سرعت تا ۲ مگابیت در ثانیه، تا ۶ مگابیت در ثانیه و ۱۶مگابیت در ثانیه پیشنهاد شده است، افزود:

در این طرح تماشای روزانه و رایگان ۵ ساعت ویدئوی داخلی پیش‌بینی شده و در هر بسته برای ترافیک داخلی و اینترنت ۲سقف درنظر گرفته شده که سقف ترافیک داخلی ۱۰برابر اینترنت بین‌الملل است. وی افزود: سقف سرویس اینترنت براساس میانگین حداکثر مصرف فعلی کاربران درنظر گرفته شده و عملا ترکیب به‌گونه‌ای خواهد بود که بیش از ۹۰درصد کاربران نیازی به پرداخت شارژ اضافی نخواهند داشت.

مطالب مرتبط

کره جنوبی دارنده سریعترین اینترنت جهان

مگ وب

افزایش سرعت اینترنت با ترکیب وای‌فای و اینترنت موبایل

مگ وب

همه چیز درباره طرح اینترنت نامحدود

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام