روانشناسی سلامت

چگونگی عادت دادن کلاس اولی ها به فضای مدرسه

کلاس اولی ها

عدم سازگاری بچه ها با محیط امری طبیعی است. طبعا بسیاری افراد از قرار گرفتن در محیط جدید و ناآشنا دچار استرس میشوند. در اینجا به چگونگی عادت دادن کلاس اولی ها به فضای مدرسه می پردازیم.

مگ وب – این احساس عدم امنیت در بزرگسالان یک نوع ودر کودکان به نوع دیگری جلوه میکند؛ مثلا در کودکان ممکن است به صورت گریه های طولانی یا درگیری و قلدری با دیگر بچه ها خودش را نشان دهد.

در مورد فرزند شما به نظر میرسد این دومی اتفاق افتاده است. دانستن ریشه این موضوع کمک میکند تا ما رفتار درستی از خود نشان دهیم و باعث تشدید مشکل نشویم.

نقش والدین

بی تردید نقش والدین در این موضوع بسیار کلیدی است؛ مثلا وقتی پدرومادر تلاش کنند، تصویری دوست داشتنی و زیبااز مدرسه در ذهن کودک بسازند ویا کاری کنند که احساس امنیت و آشنایی در محیط مدرسه بجای ناامنی و قریبگی در ذهن کودک شکل بگیرد، قطعا میتوانند فرزندانشان را به مدرسه رفتن ترقیب کنند.

first-graders-کلاس اولی ها

در این مسیر اقداماتی میتوان انجام داد که به برخی از آن ها در این جا اشاره میکنم :

۱- سعی کنید از مدرسه تعریف کرده وتلاش کنید تصویری مثبت و مفید از مدرسه را در ذهن فرزندانتان شکل دهید، اما زیاده روی نکنید.

شما باید نشان بدهید که ناراحتی او را درک میکنید ودر کنار آن، در فرصتهای گوناگون درباره نکات خوب مدرسه رفتن هم به طور غیرمستقیم صحبت کنید.

یادتان باشد وجود فرزند دیگرتان که به مدرسه میرود هم میتواند در این زمینه به شما کمک کند. شما میتوانید در گفتگوهایی که در مورد مدرسه با فرزند بزرگتان دارید به نحوی که فرزند کوچکتان هم آن را بشنود، روی این نکات مثبت تاکید کنید.

درعین حال دقت کنید که مبادا گفتار در رفتار خواهر بزرگتر حاوی پیامهای منفی درباره مدرسه باشد.

۲- هماهنگی میان پدرومادر در این موضوع بسیار مهم است. یادتان باشد نباید رویکرد شما باهم متفاوت باشد. پدرومادر باید از یکدیگر در این موضوع پشتیبانی کاملی داشته باشند. اگر اختلافی هست، قبلا باهم برطرفش کنید وبه یک راه حل مشترک برسید.

۳- قوانین و ارزش وجود آنها را به او بیاموزید. فرزندتان در سنی هست که باید یادبگیرد درهمه محیط ها از قانون طبیعت پیروی کند. اگر در خانه شما هیچ ضابطه روشنی وجود ندارد وشما هم انتظار خاصی از فرزندتان ندارید، طبعا محیط مدرسه و قوانین آن برایش زجرآور و غیرقابل تحمل خواهد بود.

گرچه سخت گیری بیش از حدهم درست نیست، اما فقدان تعداد محدودی قانون منطقی در خانه موجب ناهماهنگی میان خانه و مدرسه و سردرگمی کودک میشود.

همچنین میتوانید از داستان و بازی برای آمزش غیر مستقیم، اهمیت و ارزش قانون ها استفاده کنید و یادتان هم نرود که خودتان حتما احترام به قانون وحقوق دیگران را در عمل به او نشان دهید.

۴- ارتباط نزدیکی با معلمش برقرار کرده و کاری کنید که او متوجه این ارتباط شما بشود. اغلب معلمان اول دبستان تجربه بسیار خوبی در نحوه سازگار کردن کودک با مدرسه دارند؛ پس اگر ارتباط نزدیکی با معلم داشته باشید؛ از این تجربه به بهترین شکل بهره خواهید برد.

همچنین فرزند شما با اطلاع از رابطه خوب میان شما و معلمش آمادگی بیشتری برای پذیرش معلم و مدرسه پیدا میکند. پس از طریق معلم، هر روز از اتفاقات جدید مدرسه با خبر شوید ودرباره آنها درخانه صحبت کنید تا احساس پیوستگی میان خانه و مدرسه برای او بیشتر ایجاد شود.

۵- این نکته بسیار کلیدی است. مطالعات نشان داده است که داشتن ارتباط خوب با تعدادی از بجه های مدرسه در سازگارشدن بجه ها با مدرسه بسیار مؤثر است؛ بنابراین سعی کنید حلقه دوستانه ای برای او ایجاد کنید؛ مثلا با والدین دونفر از بچه ها آشنا شوید وبا برنامه های مشترکی با حضور فرزندانتان در بیرون از مدرسه داشته باشید، مثلا رفتن به پارک.

در این بخش هم از کمک معلم میتوانید بهره ببرید. این موضوع نقش مهمی درسازگاری کودک ایفا میکند.

۶- صبر داشته باشید و یکنواخت عمل کنید. فرآیند سازگارشدن زمانبر است. شما نباید دائم رفتارتان را تغییر دهید. یک روز آرام باشید وروز دیگر از کوره دربروید وبدین ترتیب پیامهای متناقضی درباره مدرسه و ارزش آن به فرزندتان ارسال کنید؛

پس رفتار صحیح را انتخاب کنید و با آرامش آنرا هر روز ادامه دهید. به خودتان و فزندتان شک نکنید ومطمئن باشید که ان شاءا… به مرور، مسائل حل خواهند شد.

گردآوری شده : سایت مگ وب

مطالب مرتبط

۱۰ گام ساده برای موفقیت در امتحانات

مگ وب

1 دیدگاه

zahra آبان ۱۳, ۱۳۹۵ at ۱۰:۱۹ قبل از ظهر

مطالب خوب و کاربردی بود

پاسخ

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.