دانستنی ها

پنج ویژگی جالب درباره چپ دست‌ها

پنج ویژگی جالب درباره چپ دست‌ها
از سال ۱۹۹۶، اوت ۱۳ برابر ۲۲ مرداد “روز چپ دست ” Left-Hander’s Day است. درست است که افراد چپ دست چیزی حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است.

به گزارش مگ وب به نقل از فردانیوز، درست است که افراد چپ دست چیزی حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است. قاشق چنگال‌های مدل‌دار، حتی خیلی از راه پله‌ها و خیلی چیزهای دیگر. به مناسبت روز چپ دست ها در ادامه ۵ ویژگی راجع به این افراد را ‌می‌خوانید:

۱ – چه می‌شود که یک فرد چپ دست می‌شود؟

تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده‌ای از ژن‌ها و طبیعت باعث می‌شود که برخی چپ دست باشند. در حالی که ژن‌های خاصی به نام “ژن‌های چپ دستی” هم پیدا نشده، اما چیزی که ما می‌بینیم این است که افراد چپ دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست‌های بیشتری داشته اند. صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث چپ دست و راست دست شدن افراد می‌شود، تحقیقات برخی تفاوت‌های فیزیولوژیک و شخصیتی افراد چپ دست با راست دست‌ها را پیدا کرده اند.

پنج ویژگی جالب درباره چپ دست‌ها

۲- چپ دست و راست دست بودن چه فرقی دارد؟

مغز انسان به دو نیمکره تقسیم شده است، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند. بیشتر راست دست‌ها در این گروه قرار دارند. اما حدود ۳۰ درصد چپ دست‌ها برای بیشتر فعالیت‌ها به نیمکره راست مغز وابسته اند و در بقیه آن‌ها در انجام فعالیت‌ها نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.

بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت‌های روزانه باعث افزایش کارایی فرد می‌شود و به همین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و ناهنجاری‌های روانی در چپ دست‌ها بیشتر خواهد بود. اگر از جهت سایر شرایط بالینی بخواهیم آن‌ها را مقایسه کنیم، مطالعه‌های زیادی نشان داده اند که شیوع بیماری‌های نظیر آرتریت روماتوئید و زخم‌های گوارشی در جمعیت چپ دست به طور قابل توجهی کمتر از راست دست‌ها خواهد بود.

۳ – شنوایی چپ دست‌ها متفاوت از راست دست‌ها

چپ دست‌ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صدا‌ها دارند. جالب است بدانید نیمکره‌های راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره‌ای که چپ دست‌ها بیشتر به کار می‌گیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صدا‌ها دارد.

پنج ویژگی جالب درباره چپ دست‌ها

۴ – چپ دست‌ها هنرپیشه‌هایی قوی

هنر و خلاقیت چپ دست‌ها بالاتر از راست دست‌ها است. آن‌ها جالب‌تر و پیچیده‌تر فکر می‌کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده‌های بهتری به سرشان می‌زند. جالب است بدانید مطالعه‌های انجام شده پی برده اند که چپ دست‌ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می‌کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آن‌ها بالاتر است.

۵ – چپ دست‌ها برنده مسابقه‌های ورزشی

اگر نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بیندازید، متوجه می‌شوید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بوده اند، مخصوصا در ورزش هایی مانند گلف و تنیس.

در حقیقت چپ دست‌ها در ورزش هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ. بررسی‌ها نشان داده اند که شانس موفقیت چپ دست‌ها در مسابقات ورزشی زمانی که رقیب آن‌ها یک راست دست است بیشتر خواهد بود و این همان قوت قلبی است که قهرمانان چپ دست در مسابقات نهایی به آن نیاز دارند و با شنیدن آن دلگرم می‌شوند.

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.