علم و دانش فناوری هوا فضا

جنگنده F-35 به زودی به مصاف رقیب اصلی خود می رود

Fighter-جنگنده

رقابت بر سر تعیین اینکه کدام یک از دو جنگنده F35 یا A-10 برای نبردهای نزدیک هوایی مناسب تر است، در سال ۲۰۱۸ انجام خواهد شد. جنگنده A-10 در این نبرد به مصاف رقیب تازه وارد خود یعنی F35 خواهد رفت.

مگ وب منابع خبری به نقل از وزارت دفاع آمریکا گفته اند این رقابت که بخشی از برنامه توسعه و طراحی F35 به شمار می رود در سال ۲۰۱۸ انجام می شود و دفتر ارزیابی های عملیاتی وزارت دفاع آمریکا، مسئولیت طراحی مراحل آن را برعهده دارد.
این آزمایش توسط کنگره آمریکا الزامی شده است. اعضای کنگره در زمان تصویب بودجه برای پروژه F-35 چندان خوش بین نبودند که این هواپیمای جدید بتواند جانشین A-10 شود و به همین علت، تصمیم گرفتند پیش از آنکه این رقیب تازه وارد، A-10 را به طئر کامل از ارتش آمریکا خارج کند، آن را در یک چالش دشوار در مقابل جنگنده قدیمی تر قرار دهند. چنین آزمایشی طبیعتأ شامل پرواز در فاصله ای نزدیک به میدان نبرد، پرتاب موشک و بمب روی اهداف و همراهی و پوشش دهی نیروهای زمینی می شود.

F35

Fighter-جنگنده

منقدین معتقدند سرعت F35 آنقدر زیاد است که برای احاطه کامل بر میدان نبرد مناسب نیست و همچنین حجم مهماتی که حمل می کند برای از پا درآوردن اهداف بزرگ کافی نیست. هزینه زیاد برای تولید و نگهداری این جنگنده نیز یکی دیگر از مشکلات آن به شمار می رود.
در عوض، این منتقدین خواهان بروزرسانی جنگنده A-10 هستند. امکان حمل مهمات بیشتر، پرواز در ارتفاع پایین، و مسلسل قدرتمندتر از مزایای این جنگنده به شمار می رود.
اما طرفداران این جنگنده جدید معتقدند F35 بسیار پیشرفته تر از A-10 است و معتقدند بکارگیری A-10 در افغانستان و عراق که فاقد سیستم های پدافند پیشرفته بوده اند به معنای موفقیت آن در سایر جنگ های احتمالی پیش رو نیست. آنها معتقدند قابلیت های رادارگریزی و مجهز بودن F35 به حسگرهای مختلف، شانس آن برای موفقیت در ماموریت ها را بیشتر می کند.

گردآوری شده : سایت مگ وب

مطالب مرتبط

ساخت جت فوق پیشرفته آمریکا مجهز به دفاع لیزری

hassan

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.