روانشناسی

هفت صفت ویژه قهرمانان

هفت ویژگی قهرمانان

افرادی که در عرصه زندگی به موفقیت های بزرگی دست می یابند ویژگی های مشترکی با یکدیگر دارند.برای آنکه بتوانیم با استفاده از فن «مدل سازی» کارهایشان را تقلید کنیم لازم است این ویژگیها و نشانه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

مگ وب – چنین به نظر می رسد که قهرمانان هفت ویژگی مشترک دارند: این ویژگی ها که به آنان توانایی می دهد تا به اهداف خویش برسند عبارتند از:

۱) انگیزه

هر قهررمان انگیزه نیرومندی دارد که پیوسته او را به دنبال خود می کشاند و موجب پیشرفتش می شود.انگیزه به قطار موفقیتش سوخت می رساند و از نیروی بالقوه اون استفاده واقعی می کند.انگیزه است که مادر را در کنار بستر کودکش تا صبح بیدار نگه می دارد و نیز انگیزه است که انسان را در صنعت و تکنولوژی به چنین پیشرفتی رسانده است.

انگیزه، زندگی بخش و نیرودهنده است و به زندگی معنی می بخشد و هیچ عظمتی بدون انگیزه به دست نمی آید.بنابراین یکی از رموز موفقیت، بوجودآوردن شور و شوقی است که ما را به جلو می راند و آن چه را که در توان داریم انجام دهیم و زندگیمان را طوری بسازیم که آرزویش را داریم.اما، چطور می توان انگیزه را در خود به وجود آورد؟ شما باید بسیاری از کارها را امتحان کنید و پیوسته با افرادی که دارای انگیزه هستند برخورد داشته باشید و منتظر باشید که چیزی نظرتان را جلب کند و مانند آهن ربا شما را به طرف خود بکشاند.

انگیزه

۲) ایمان

دومین ویژگی یک قهرمان موفق ایمان است. تقریبا تمام کتابهای مذهبی درباره نیرو و تاثیر ایمان در سرنوشت بشر، صحبت کرده اند. مردمی که به طرز حیرت انگیزی در زندگی پیشرفت کرده اند با افراد شکست خورده از نظر ایمان تفاوت بسیار زیادی دارند. ایمان ما تکلیفمان را نسبت به آنچه هستیم و آنچه می توانیم باشیم روشن می کند. اگر به سحر و جادو ایمان داشته باشیم یک زندگی سحرآمیز برای خود خواهیم ساخت و اگر ایمان داشته باشیم که در زندگی ما محدودیتهایی وجود دارد، سرانجام آن محدودیتها را فراهم می کنیم. به عبارت ساده به آن چه ایمان داریم که حقیقت دارد و امکان پذیر است، به حقیقت می پیوندد و امکان پذیر می شود. بسیاری از افراد با اشتیاق، به دلیل افکار و عقاید محدود و این که نمی دانند چگونه آدمی هستند و چه کاری از دستشان بر می آید، هرگز وارد عمل نمی شوند و در نتیجه همیشه در رویا به سر می برند.

افراد موفق می دانند که چه می خواهند و ایمان دارند که آن را به دست می آورند. بنابراین انگیزه و ایمان دو عامل محرکه آدمی به سوی کمال و برتری است.

۳) استراتژی

استراتژی

ما برای حرکت به سوی هدف خود، به جز نیروی محرکه، به مسیر و جهت مشخصی نیازمندیم. استراتژی روشی است که با آن امکانات خود را در جهت هدفمان تنظیم می کنیم. هر هنرمند، سیاستمدار یا مدیر می داند که برای پیروز شدن تنها داشتن ابزار و امکانات کافی نیستند، بلکه باید این امکانات را با موثرترین روش مورد استفاده قرار دهیم. استراتژی شناخت این واقعیت است که با هوش ترین و نیرومندترین فرد هم برای پیشرفت، نیاز به پیدا کردن مسیر صحیح دارد؛ شما می توانید هم با شکستن در و هم با استفاده از کلید در خانه ای را بگشایید.

۴) درک ارزش ها

درک ارزش ها

وقتی به عظمت کشور خود می اندیشیم،نکاتی مانند وطن پرستی،افتخار،مقاومت،آزادی در ذهنمان جلوه گر می شود،این ها ارزش های یک کشور را تشکیل می دهند.قیاس و داوری اساسی عملی،اخلاقی و معنوی در زمینه ی مهمترین موارد زندگی،معیار هایی را به وجود می آورد. ارزش ها،سیستم خاص عقیدتی برای تشخیص درستی ها از نادرستی هاست و شناخت این ارزش ها است که زیستن را توجیه می کند.

۵) انرژی

انرژی یک منبع حیاتی است،هیچ چیز بدون انرژی به وجود نمی آید و هر چه انرژی بیشتری داشته باشید،از نیروهای ذخیره فکری و جسمی خود بیشتر استفاده خواهید کرد.آنچه شما را به قله های رفیع مؤفقیت می رساند انرژی است و اگر در این مسیر انرژی شما کم شود در سراشیبی آن سقوط خواهید کرد.

۶) نیروی صمیمیت

تقریباً تمام افراد مؤفق در ایجاد الفت و صمیمیت با اقشار مختلف مردم توانایی فوق العاده ای داشته اند.برای مثال،مخترعین بسیاری هستند که با اختراع خویش دنیا را عوض کرده اند،اما اگر در یک محیط دور از اجتماع زندگی می کردند،هرگز مؤفق نمی شدند.افرادی که بتوانند ریشه های مودّت و صمیمیت را،با مردمی که دارای عقاید و فرهنگ متفاوت هستند،مستحکم کنند؛بزرگترین مؤفقیت را در زندگی خود به دست آورده اند.

مهارت در ارتباط مؤثر با دیگران

۷) مهارت در ارتباط مؤثر با دیگران

کیفیت زندگی هر کسی بستگی به ارتباطش با خود و دیگران دارد.افراد مؤفق همواره می دانند که چگونه با مسائل زندگی رو به رو شوند و از تجربیات حاصل از آن استفاده کنند،در صورتی که اشخاص نامؤفق،مشکلات زندگی را به عنوان محدودیت های خود پذیرفته اند.کسانی که به زندگی ما شکل و رونق بخشیده اند همگی دارای یک وجه مشترک اند و آن مهارت در ارائه ی یک تلاش و یک ایده است. والدین مؤفق،هنرمندان و سیاستمداران بزرگ همگی در ایجاد یک ارتباط مناسب مهارت دارند. افراد مؤفق،افرادی نابغه و استثنایی نیستند،بلکه از رموز پیشرفت و ترقی با خبرند و به این اصل پی برده اند که برای رسیدن به هدف،راهی جز اصلاح مسیر نیست و به همین دلیل،پس از هر تلاش،چنان چه به هدف نهایی نرسند،نتایج به دست آمده را مورد بررسی و تجدید نظر قرار می دهند و با طرح استراتژِی و ترفند جدید بار دیگر وارد عمل می شوند و این کار را آنقدر انجام می دهند تا به هدف نهایی برسند.

برگرفته از کتاب توان بی پایان اثر آنتونی رابینز

ترجمه توسط محمد رضا آل یاسین

مطالب مرتبط

۱۰ ترفند تاثیرگذار برای مدیریت زمان

مگ وب

۱۲ ویژگی کارآفرینان موفق را بدانید

مگ وب

توصیه هایی برای علاقه مندشدن به تحصیل

hassan

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.