کسب و کار

۶ ویژگی و صفت کارآفرینان موفق

6 ویژگی و صفت کارآفرینان موفق
کارآفرینان موفق

کارآفرینان صفات و ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به شرح هر یک از این صفات می پردازیم.

کارآفرین (Entrepreneur)، فردی است که با صرف زمان و انرژی لازم، منابع، نیروی کار، مواد اولیه و سایر دارایی‌ها را به گونه‌ای هماهنگ می‌سازد که ارزش آن‌ها یا محصولات حاصل از آن‌ها نسبت به حالت اوّلیه‌اش افزایش یابد (ایجاد ارزش افزوده کند). کارآفرینان با مهارتی که در تشخیص فرصت‌ها و موقعیت‌ها و ایجاد حرکت در جهت توسعهٔ این موقعیت‌ها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می‌شوند.

شخص کارآفرین، اساس مفهوم کارآفرینی است و کارآفرینی، یک پدیده انفرادی یا تیمی است که کارآفرینان (و نه بسترهای محیطی)، ریشه و منشأ فرایند آن هستند. این تعریف به تأثیر محیط بر کارآفرین شدن فرد توجهی ندارد. طبق این تعریف، کارآفرینان افرادی هستند که ویژگی‌های شخصیتی ویژه‌ای دارند.// ویکیپدیا

صفات کارآفرینان عبارتند از :

۱) کارآفرینان اعتدال در میزان خطر را ترجیح می دهند

فعالیت های با ریسک معتدل، آنهایی هستند که مهارت و کوشش شخصی، نقش اصلی را ایفا می کنند. ممکن است شرایط مساعد هم در آن نقش داشته باشد. اما تاثیر آن به وسیله مهارت و کوشش شخصی به حداقل رسیده تا نتیجه کار جزء مسئولیت های خود شخص باشد.

کارآفرینان از خطر استقبال می کنند، در صورتی که خطر محاسبه شده باشد. به عبارت دیگر، آنها مسئولیت فعالیت هایی را که در آنها هیچ امکان موفقیتی وجود نداشته باشد و یا یک خودکشی مالی باشد را به عهده نمی گیرند.

6 ویژگی و صفت کارآفرینان موفق

۲) اعتماد به نفس

کارآفرینان به دلیل اعتماد به نفس خود، شهرت دارند. آنها بر این باورند که می توانند انتظاراتی که از آنها هست، برآورده کنند. به عبارت دیگر، آنها امکان موفقیت خود را بیش از آن چیزی که هست در نظر می گیرند.

۳) استقلال طلبی

کارآفرین ترجیح می دهد که خودش تصمیم بگیرد و در جریان آن، تمام کوشش، دانش، مهارت و سرمایه خود را نیز به کار می گیرد. اگر شکست بخورد، فقط میتواند خود را مقصر بداند و اگر موفق شود، فقط صلاحیت کارآفرینی خود را تایید کرده است.

۴) هدف گرا

آنها همیشه به فکر اهداف طولانی مدت خود بوده و کارهایی که امروزه انجام می دهند، در راستای اهداف آینده‌شان است. آنها همیشه چیزی را مورد هدف قرار داده و اهداف آنها معمولا عادی نیستند، به همین دلیل دیگران آنها را بلندپرواز می نامند.

۵) مبارزه‌جو

کارآفرینان همیشه به دنبال مبارزه بوده و احساس اکتساب را دوست دارند. بنابراین، استانداردهای بالایی را برای کار خود در نظر می‌گیرند. آنها محصولاتی با کیفیت بالا تولید و بر‌اساس مرغوبیت و راندمان رقابت می کنند. آنها از مواجه شدن با رقابت ترسی ندارند و در حقیقت از رقابت لذت می برند.

6 ویژگی و صفت کارآفرینان موفق

۶) نوآور

کارآفرینان همواره در مقابله با موقعیت‌ها از راه ها و روش های جدید استفاده می کنند. آنها از توانایی خود در خلاقیت لذت می برند. از تصورات و ابتکارات شخصی خود برای یافتن راه های جدید و کنار هم گذاشتن چیزها استفاده می کنند. آنها پر از پرسش هستند. کارآفرینان خستگی را زیاد احساس نمی کنند. در برابر مشکلات به دنبال راه حل گشته و سریعا برای حل آنها اقدام می کنند. آنها می دانند با کار موثر به اهداف خود خواهند رسید.

گردآوری شده توسط سایت مگ وب

برگرفته از کتاب کارآفرینی به تالیف مهندس مهدی جهانیان

مطالب مرتبط

۶ درس مهم از دستورالعمل بازاریابی برتر دونالد ترامپ

مگ وب

۱۰ ترفند تاثیرگذار برای مدیریت زمان

مگ وب

۲۰ تعریف موفقیت را هر روز با خود تکرار کنید

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.