علم و دانش

سه دانشمند آمریکایی برنده جایزه پزشکی نوبل ۲۰۱۷ شدند

سه دانشمند آمریکایی برنده جایزه پزشکی نوبل ۲۰۱۷ شدند
جفری هال، مایکل رُس باش و مایکل یانگ

برندگان جایزه فیزیولوژی و پزشکی نوبل سال ۲۰۱۷ امروز دوشنبه ۲ اکتبر (۱۰ مهر) در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت اروپای مرکزی اعلام شدند.

مگ وب – آکادمی نوبل در سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل پزشکی امسال به سه دانشمند آمریکایی به نام‌های جفری هال، مایکل رُس باش و مایکل یانگ، ‌بخاطر کشفیاتشان در زمینه عملکرد مولکولی کنترل ساعتِ بیولوژیک ، اعطا شده است.

در بیانیه آکادمی نوبل آمده است که تحقیقات این سه دانشمند در سی سال اخیر نشان می‌دهد چگونه ریتم بیولوژیک انسان، با «میزان خواب، نحوه غذا خوردن ، ترشح هورمون ، فشار خون و دمای بدن» در ارتباط است.

در بیانیه این کمیته آمده است:

کشف این سه نفر نشان می دهد که گیاهان، حیوانات و انسان ها چطور ریتم طبیعی بدنشان را انطباق می دهند تا آن را با تحولات زمین یکسان سازی نمایند.

این سه پژوهشگر که در تحقیقات خود از مگس های میوه کمک گرفتند موفق به کشف ژنی شدند که نوعی پروتئین خاص را در شب افزایش داده و در طول روز پایین می آورد.

طبق گفته این گروه از محققین هرگونه ناهمخوانی در عملکرد این ساعت می تواند منجر به بروز بیماری در موجودات زنده شده و اختلالات بزرگی را به وجود بیاورد. گفته می شود پدیده پرواز زدگی هم که در برخی مسافران و بعد از عبور از محدوده های زمانی رخ میدهد در نتیجه ایجاد ناهمخوانی در این پروتئین است.

تحقیق این سه دانشمند در مورد مگس سرکه نشان داد که چگونه یک سیستم بازخورد شیمیایی ساعت بدن را تنطیم می‌کند.

جفری هال و مایکل راسبش بخشی از دی‌ان‌ای را شناسایی کردند که ژن دوره‌ای نام گرفته و در برقراری این چرخه بیست و چهار ساعته نقش دارد.

ژن دوره‌ای حاوی دستورالعمل ساخت پروتئینی است به نام PER که افزایش آن باعث توقف فعالیت ژن می‌شود، به عبارت دیگر این پروتئین در طول شب زیاد می‌شود و ما می‌خوابیم و در روز کم می‌شود و ما بیدار می‌شویم و بیدار می‌مانیم.

مایکل یانگ ژن دیگری را کشف کرد به نام دابل تایم که میزان پروتئین PER را با تغییر ساعت شبانه روز تطبیق دهد.

پروفسور راسل فاستر، متخصص فیزیولوژی ساعت زیستی در دانشگاه آکسفورد به بی‌بی‌سی گفت از اینکه نوبل پزشکی به این سه دانشمند اهدا شده بسیار خرسند است چرا که آنها شایسته این جایزه بودند.

به گفته او، “آنها به ما نشان دادند که ساعت مولکولی در تمام حیوانات چگونه کار می‌کند.”

جایزه نوبل توسط آلفرد نوبل مخترع دینامیت بنیان گذاشته شد و از سال ۱۹۰۱ در چند رشته علمی و ادبیات وصلح اعطا می شود. رشته اقتصاد نیز از سال ۱۹۶۹ به این رشته ها افزوده شد.

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.