اخبار سایت خبر سیاسی

هشدار نیروی دریایی سپاه به شناوران سعودی

نیروی دریایی سپاه به شناورهای حاضر در رزمایش نظامی عربستان سعودی در خلیج فارس هشدار داده که حق عبور از آب های سرزمینی ایران را ندارند.

مگ وب-نیروی دریایی سپاه امروز ۱۴ مهرماه (۵ سپتامبر) با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که “اعتقاد دارد اصالتاً این رزمایش مصداق مشخصی برای تشنج آفرینی و کم کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است”.

عربستان سعودی از یک روز پیش مانور نظامی در آب های خلیج فارس و تنگه هرمز آغاز کرده است. این کشور از اوایل زمستان گذشته روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران را قطع کرده و از این زمان تنش لفظی میان مقام های عالی رتبه دو کشور هم بالا گرفته است.

یک روز پس از آغاز این رزمایش، سپاه پاسداران که مطابق تقسیم بندی های نظامی در ایران مسئول تامین امنیت آب های ایران در خلیج فارس است، هشدار داده که “هیچ یک از شناورهای نظامی شرکت کننده در این رزمایش، حق عبور از آب‌های سرزمینی ایران را ندارند.

سپاه می گوید که شناورهای حاضر در رزمایش سپر خلیج فارس “به هیچ وجهی نباید به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی نزدیک شوند چرا که ما اعلام می‌داریم این عبور به‌مصداق عبور بی‌ضرر نیست”.

عبور بی ضرر یک اصطلاح مربوط به حقوق بین الملل در قانون دریاها است که حق گذر کشتی های نظامی و غیر نظامی را با رعایت اصول عرفی بدون وارد کردن هر نوع ضرر یا تهدیدی از آب های ساحلی کشورها به رسمیت می شناسد.

نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه امروز گفته که “برای تأمین امنیت پایدار خلیج فارس و تنگه هرمز در آمادگی کامل به سر می‌برد و با هرگونه حرکت، تلاش و اقدام برای برهم زدن آرامش و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان مقابله متناسب و فوری انجام خواهد داد”.

سپاه در هفته های اخیر چند بار بر سر نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی آمریکا یا پهپادهای این کشور بر فراز آب های ایران، وارد مجادله و تبادل هشدار شده است.

مطالب مرتبط

روحانی: چرا آن روز که چین و روسیه به قطعنامه علیه ایران رای دادند صدایتان درنیامد؟

مگ وب

استقبال وزیر امور خارجه ترکیه از میانجیگری ایران بین ترکیه و عراق

Hossein

آمریکا در فوتسال از ایران کمک میخواهد

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.