اخبار مهم

نوبخت: دولت هرگز یارانه اشخاص نیازمند را قطع نخواهد کرد

نوبخت: دولت هرگز یارانه اشخاص نیازمند را قطع نخواهد کرد
نوبخت: دولت هرگز یارانه اشخاص نیازمند را قطع نخواهد کرد

نوبخت اشاره کرد که دولت هرگز یارانه اشخاص نیازمند را قطع نخواهد کرد. همچنین سخنگوی دولت اعلام کرد برای خرید گندم تاکنون حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و امروز هیچ گندمکاری، مطالبه معوق ندارد.

به گزارش مگ وب – محمدباقر نوبخت در ابتدای نشست خبری خود که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، گزارشی از اقدامات اقتصادی دولت را ارائه کرد و گفت: ما قصد داشتیم ۷۵۰۰ واحد غیرفعال و نیمه فعال خصوصی را فعال کنیم. تا این تاریخ، مجموعا ۱۵ هزار و ۶۵۵ واحد تولیدی بالغ بر ۱۰ هزار و ۷۸۹ میلیارد تومان دریافت کرده اند. این واحدها به دو صورت به بانکها معرفی شدند. یکی از طریق ستاد تسهیلات و استانداریها بود که ۷۳۷۱ مورد بود و الباقی به صورت مستقیم تسهیلات را دریافت کردند.

سخنگوی دولت در ادامه سخنانش گفت: با این میزان، ۹۸٫۳ درصد از اهداف ما محقق شده است. برخی می پرسیدند اهداف اقتصادی دولت تا چه زمانی محقق می شود، گفتیم که این اقدامات تا نیمه ابتدایی سال انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه دولت متعهد شد به جز اعطای تسهیلات به واحدهای خصوصی تولیدی، از طریق تامین اعتبارات طرحهای عمرانی دولت، نسبت به رونق بخشی به اقتصاد عمل کند، گفت: مصمم هستیم تا پایان امسال با ۳۷ هزار میلیارد تومان اعتبار، طرحهای عمرانی را به نتیجه برسانیم.

نوبخت با ارائه گزارشی از اقدامات دولت در فعال سازی طرحهای عمرانی گفت: تاکنون بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان به این منظور اختصاص داده شده که ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد و اوراق است و ۴۵۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت شده است که از این مسیر هم رونق اقتصادی را پیگیری خواهیم کرد.

کشت گندم در کشور ۳ برابر شد

او با اشاره به کشت وسیع گندم در کشور گفت: امسال ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن گندم خریداری شده است. کل گندم خریداری شده پارسال ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود. در آغاز دولت یازدهم، ۴ میلیون و ۸۲۲ هزار تن خرید گندم داشتیم ولی با انگیزه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، توانستیم به تولید ۳ برابری گندم دست پیدا کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در سال ۹۱ خرید هر کیلوگرم گندم ۴۲۰ تومان بود، گفت: امسال این عدد به ۳ برابر افزایش یافته است. بر اساس این رقم، تاکنون ۱۴ هزار و ۷۰۷ میلیارد تومان برای گندمکاران، اعتبار اختصاص داده شد ولی خزانه این امکان را نداشت که در سه ماهه ابتدای سال، پرداخت گندم را انجام دهد. این رقم مشخص می کند اعتبارات مورد نیاز خرید تضمینی گندم، به اندازه کل بودجه عمرانی تخصیص داده شده کشور است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: تمام کسانی که گندم به دولت فروخته اند، مطالبات خود را دریافت کرده اند. دو اقدام دیگر در دست اقدام است که ۸ هزار میلیارد تومان پرداخت بدهی های بیمه سلامت به بخشهای مختلف بهداشتی، درمانی و داروخانه هاست که در دولت در دست رسیدگی است. در کنار این، پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان و فرهنگیان در دولت تصویب شده است و امیدواریم در آینده نزدیک، خبر تسویه کامل را به اطلاع مردم برسانیم.

نوبخت درباره اقدامات دولت در زمینه بهبود وضعیت هوای پایتخت و کلانشهرها گفت: ما قصد داریم ۹۰ هزار دستگاه فرسوده را از دور خارج کنیم که بر اساس آخرین آمار تا ۱۶ آبانماه جاری، ۲۹ هزار و ۹۶۳ دستگاه تاکسی جدید جایگزین تاکسیهای فرسوده شده است.

او درباره خبر خوش برای جامعه مطبوعاتی هم گفت: تاکنون ۸۵ میلیارد تومان یارانه کتاب و مطبوعات پرداخت شده که ۵۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دیگر امروز به آن اضافه شد که مجموعا به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان رسید. البته این مبلغ متناسب با گشایش اقتصادی دولت، افزایش خواهد یافت.

توضیح نوبخت درباره قطع یارانه برخی اشخاص

نوبخت درباره اعتراض برخی یارانه بگیران درباره قطع یارانه آنها گفت: دولت هرگز یارانه اشخاص را قطع نخواهد کرد و اگر هم موردی پیش آمد و اعتراض کردند به سازمان هدفمندی ابلاغ کردم ابتدا یارانه را برقرارکنید و سپس بررسی کنید.

تلاش می شود کشف مفاسد علنی شود

سخنگوی دولت درباره برخی از اخبار اخیر در خصوص کشف مفاسد اقتصادی گفت: نفس این نوع رخدادهای مفسده انگیز بسیار تاسف بار است ولی کشف آنها نکته مثبتی است و تلاش برای اینکه نسبت به آنها اغماض شود، صورت نمی گیرد و تلاش می شود این مسایل علنی شود.

منظور رئیس جمهور از سخنان این هفته چه بود؟

دکتر نوبخت در ادامه این نشست، در خصوص سخنان بیان شده از سوی رئیس جمهور در نمایشگاه مطبوعات گفت: پیرو بیانات دکتر روحانی، مواضع دولت را با صراحت و شفافیت تکرار می کنم. دولت به آزادی بیان، نظر، نقد و انتقاد در چهارچوب قانون معتقد است. دولت معترض است عده ای در حاشیه امن قرار بگیرند، هتاکی کنند، تهمت بزنند و فراتر از قانون عمل کنند و برای خود حاشیه ای را متصور شوند. انتقاد ما نسبت به این مجموعه است. وگرنه انتقاد دولت به آزادی قلم، اندیشه و نظر است که عموما مطبوعات رعایت می کنند.

او درباره برگزاری نشست های خبری دکتر روحانی گفت: ایشان دو نوع مصاحبه دارند. یکی با دعوت از اصحاب متعدد رسانه، نشست خبری برگزار می کنند و بعضا هم به صورت تلویزیونی به گفتگو با رسانه ها می پردازند. رئیس جمهور معتقدند رسانه ها باید از آزادی قلم، بیان، نقد و ابراز عقیده برخوردار باشند ولی اگر رسانه ای از موازین قانونی خروج کرد، تهمت زد یا هتاکی کرد یا امری را به صورت ناحق ترویج کرد، دولت باید در این مسیر روشنگری کند.

نوبخت درباره شکایت دولت از رسانه ها گفت: در آغاز کار دولت، بسیاری از دعاوی دولت علیه رسانه ها پس گرفته شد و چارچوب عملکرد دولت نیز در همین مورد است. دولت به آزادی بیان و فعالیت قانونی رسانه ها پای بند است.

تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان

سخنگوی دولت درباره اخبار اخیر درباره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: وقتی اخبار درباره این صندوق منتشر شد، کارگروه ویژه ای به عنوان نظارت، امور را پیگیری کرد و ضمن هماهنگی با سایر دستگاه های نظارتی، گزارش مبسوطی از آنچه در این مجموعه اتفاق افتاد را به اطلاع عموم می رسانم.

ستاد اقتصادی دولت

نوبخت درباره ترمیم اخیر در کابینه گفت: در ستاد اقتصادی دولت، اتفاقاتی مبتنی بر شاخص های قابل ارزیابی افتاد. در شرایط فعلی، حتی می بینیم کشورهای پولدار و ثروتمند نفتی منطقه دچار افت شدید قیمت نفت شدند و انتشار اوراق قرضی انجام دادند. عربستان ۶۷ هزار میلیارد دلار استقراض کرد، یارانه ها را کاهش داد و حقوق کارکنان را کم کرد. ولی می بینیم روند شاخصهای اقتصادی ما شرایط خوبی دارد و تورم، روند کاهنده دارد. این اعداد خود به خود بهبود نمی یابد. بلکه همراه آن، رونق اقتصادی است. رشد اقتصادی امروز به ۴٫۴ درصد رسیده و ثبات در بازار ارز را می بینیم. بر اساس گزارشهای صندوق بین المللی پول، اقتصاد ایران در بین کشورهای نفتخیز منطقه، باثبات ترین اقتصاد تشخیص داده شد.

وی درباره برخی گلایه ها در خصوص تغییرات کابینه گفت: همه سیاستهای اقتصادی دولت در ستاد اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد. همه مسئولان حوزه اقتصاد، مشاوران رئیس جمهور بوده و آقای دکتر روحانی در این ستاد، دو روز در هفته جلسه دارند. فرآیند تصمیم سازی ها در این ستاد انجام می شود.

خصوصی سازی ها

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار رسانه “وال استریت ژورنال” درباره صندوقدار خارجی برای فروش بنگاه ها و خصوصی سازی گفت: خصوصی سازی اگر به مفهوم واگذاری سهام شرکتهای دولتی است، این اقدام به مرحله پایانی رسیده و قبل از دولت یازدهم، عمده واحدهای تولیدی واگذار شد. البته واگذاری به عنوان رد دیون را نمی توانیم به عنوان خصوصی سازی تلقی کنیم. فرضا دولت به تامین اجتماعی بدهی دارد، واحد تولیدی را به این سازمان واگذار می کند، ولی این واحد به بخش خصوصی واگذار نشده و یک بخش عمومی دیگر عهده دار امور شد. شاید ۱۳٫۵ درصد از این واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی بود. نمی توانیم واحدهای خصولتی را به عنوان خصوصی سازی بدانیم.

نوبخت در ادامه گفت: اصرار ما این است بخشی از سهام باقیمانده واحدهای تولیدی به صورت رد دیون نباشد. الان سازمان خصوصی سازی تشکیل شده و این سازمان قدرت واگذاری سهام را دارد. لذا تلاش می کنیم سهامهای واگذار شده به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.

دستاوردهای برجام و استفاده از ظرفیتها

این استاد اقتصاد دانشگاه درباره دستاوردهای برجام گفت: باید از همه ظرفیتهای برجام استفاده شود. باید بپذیریم فضایی که باید ما را به جایگاه قبل از تحریم برگرداند، به جهات عدیده هنوز با مانع مواجه است. برخی بانکهای خارجی بدون اینکه بحث تحریم را طرح کنند، مسایل دیگری را مطرح می کنند. نباید هیچ علامت منفی به بنگاه های اقتصادی داد تا آنها بترسند.

نوبخت در ادامه گفت: بر اساس آخرین گزارش از فروش نفت، ما به فروش بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز دست یافته ایم. البته هر بشکه حدود ۴۰ دلار فروخته می شود. تمام تلاش دولت استفاده از همه ظرفیت های برجام است.

خرید لیزینگی هواپیما در دستور کار دولت

معاون رییس جمهور درباره خرید اقساطی هواپیما گفت: چندین شرکت لیزینگ هواپیما، شرایط خود را به ما اعلام کرده اند و ما بر اساس نوع قراردادها و اقساط، حق انتخاب داریم و به محض قطعی شدن تصمیم، اطلاعات آن را در اختیار مردم می گذاریم.

تغییرات دولت به دلیل رفع گلایه علما!

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود چقدر تغییرات دولت در ارتباط با گلایه علماست، گفت: شاید نظر شما وزارت ارشاد بوده چون درباره وزارتخانه های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، نظری از مراجع بزرگوار اعلام نشد. برای دولت، نظر مراجع، متاع و لازم الاحترام است و تلاش دولت هماهنگی با آیات عظام است. اغلب اعضای هیات وزرا، با مراجع بزرگوار، ملاقات دارند.

او در ادامه گفت: این سه تغییر به دلیل جمع بندی مناسبتر در کل کابینه است. ضمن اینکه این تغییر، هرگز از شایستگی ها، منزلت و ارزش وزرا نمی کاهد. تغییرات به این معنی نیست، کسی که بیرون رفته، مشکل داشته. هر سه وزیر محترم سابق، از همکاران بسیار ارزشمند ما در دولت بودند و امیدوارم نیروهای جدیدی که به کابینه پیوستند، شرایط را به سمت عملکرد مثبت دولت پیش ببرند.

رشد اقتصادی ایران نزدیک به ۵ درصد پیش بینی شد

نوبخت در ادامه سخنانش درباره توسعه اقتصادی کشور گفت: چند هفته گذشته، صندوق بین المللی پول، گزارشی درباره وضعیت اقتصادی کشورهای جهان، منطقه و حتی ایران بیان کرد. رشد ۴٫۵ درصدی برای جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شد و کاهش نرخ تورم و فعالیتهای سرمایه گذاری هم توسط این نهاد پیش بینی شد. سرمایه گذاری در حوزه نفت و پتروشیمی، انجام شده. در صنایع های تک و شرکتهای دانش بنیان، فاصله ای با سایر کشورهای توسعه یافته نداریم و تعداد شرکتهای دانش بنیانی که ظرف یکی دو سال گذشته فعال شده، گزارش خواهد شد. البته سرمایه گذاری های دیگری نیز در حال انجام است و بهبود شاخص های اقتصادی را در ادامه می بینید. ما قطعا در مسیر رفاه اقتصادی مردم نیز حرکت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

چه کسانی در سال ۹۷ یارانه نقدی دریافت می‌کنند؟

مگ وب

یارانه آذر ۹۵ یک روز زودتر واریز می شود

مگ وب

تاکنون یارانه ی چند میلیون نفر حذف شده است؟

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.