خودرو دانستنی ها

مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی
گواهینامه رانندگی

با رسیدن به سن ۱۸ سالگی خیلی از نوجوانان منتظر این لحظه بودن تا برای گرفتن تصدیق رانندگی یا گواهینامه خود اقدام بکنند.گواهینامه رانندگی این اجازه را به افراد می دهد تا در معابر شهری و غیرشهری با خودروی خود تردد کنند و همچنین این مدرک به عنوان یک مدرک شناسایی و هویتی ارزشمند است.

مگ وب – پیشتر گفتیم که حداقل شرط برای اقدام گواهینامه داشتن سن ۱۸ سال تمام است که برای پسران داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت و یا گواهی های معافیت تحصیلی از محل تحصیل خود میباشند.این موارد جزء ابتدایی ترین شروط اقدام گواهینامه میباشد.

لازم به ذکر است که مراحل ذیل برای گواهینامه های پایه ی سه میباشد(گواهینامه خوردوی سواری شهری)

مرحله اول

ثبت نام آموزشگاه

اولین کاری که باید انجام بدهید این است که به یک آموزشگاه رانندگی در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کنید زیرا این آموزشگاه ها تنها راه برای گرفتن گواهینامه میباشد از آنجایی که تفاوتی زیادی بین این آموزشگاه ها چه از لحاظ کیفی و چه کمی وجود ندارد پس بهتر است تا نزدیک ترین محل را انتخاب کنید زیرا رفت و آمد شما به این آموزشگاه حدود ۱ ماهی طول خواهد کشید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام اولیه در آموزشگاه به شرح زیر است:

  • کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه اصل آن جهت تایید و ثبت در پرونده
  • ۸ قطعه عکس با زمینه سفید برای آقایان بدون هیچگونه مدلی برای ریش و خط ریش و برای خانمها با رعایت حجاب کامل اسلامی حتما هنگام عکاسی به عکاس بگویید که برای گواهینامه عکس میخواهید آنها خود از ضوابط آگاه هستند.
  • ویژه محصلین گرفتن گواهینامه اشتغال به تحصیل خاص نیروی انتظامی از محل تحصیل و مهر امضای آن در آموزش و پرورش
  • ویژه آقایان همراه داشتن کپی و اصل کارت پایان خدمت یا کارت معافیت و یا همراه داشتن گواهی معافیت تحصیلی از پلیس+۱۰
  • پرداخت شهریه ی آموزشگاه مبلغی بین ۴۰۰ تا ۴۲۰ هزار تومان برای ثبت نام کلاس های تئوری و عملی(سال۹۶)

مرحله دوم

معاینه پزشک

پس از تکمیل پرونده و اتمام ثبت نام خود در آموزشگاه فرمی را از آموزشگاه دریافت میکنید که باید توسط پزشک تکمیل شود (لازم به ذکر است که اطلاع داشتن از گروه خونی خود بسیار الزامی است و جهت جلوگیری از اتلاف وقت در روز ثبت نام حتما برای آگاهی از گروه خونی خود اقدام کنید.)بعد از آن به محلی که آموزشگاه ها معمولا معرفی میکنند باید مراجعه کنید که معاینه پزشکی خود را انجام دهید همینطور معاینه چشم را نیز همینجا انجام خواهید داد هزینه این مرحله شما بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان(سال۹۶) حق پزشک میباشد.

مرحله سوم

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگیشرکت در کلاس های تئوری

پس از گرفتن گواهی پزشکی خود دوباره به آموزشگاه مراجعه کرده و پس از تکمیل پرونده خود آماده شرکت در کلاس های تئوری خود شوید.ساعات کلاس های خود را از آموزشگاه سوال کنید و همچنین کتاب آیین نامه را از آموزشگاه خریداری کنید که مبلغ کتاب ۱۸ هزار تومان میباشد.

کلاس های تئوری و آموزش آیین نامه شما بین ۸ تا ۱۰ جلسه میباشد که حداقل ۲جلسه ی آن آموزش مبحث های فنی خودرو است و ماباقی آن کلاس های آموزش آیین نامه که شرکت درتمامی کلاس ها اجباری و در صورت غیبت مجبور به شرکت همان کلاس با گروه بعدی میباشید که زمان زیادی اتلاف خواهد شد.

پس از اتمام کلاس های تئوری خود یک امتحان آیین نامه داخلی توسط آموزشگاه از شما گرفته میشود که در صورت قبولی در آن مجاز به شرکت در کلاس های عملی داخل شهر با خودرو میشوید که این امتحان شامل ۳۰ سوال ۲۰ دقیقه وقت و حداکثر سوالات اشتباه شما ۴ غلط است که در امتحان داخلی شاید با دید استاد شرایط تغییر یابد ولی امتحان نهایی شما به این صورت است.

مرحله چهارمdriving testشرکت در کلاس های رانندگی و آزمون نهایی

پس از قبولی در آزمون داخلی آموزشگاه باید کلاس های آموزش رانندگی را شروع کنید که با یک مربی مشخص انجام میگیرد و تعداد کلاس آموزش حدود ۱۰ تا ۱۲ جلسه است که پس از یک آزمون توسط مربی برای شرکت در آزمون با افسر راهنمایی رانندگی قبول میشوید.

دقت داشته باشید که آزمون نهایی شما حدود ۱۵ دقیقه رانندگی با افسر در شهر است که در صورت قبول نشدن باید ببینید کع افسر راهنمایی چند جلسه کلاس اضافی برای شما تجویز میکند که باید اطلاع داشته باشید که هزینه هر کلاس اضافی حدود ۳۰ هزار تومان میباشد.

چند نکتهشرایط گرفتن گواهینامه رانندگی

گواهینامه‌ای که برای شما صادر می‌شود یک گواهینامه هوشمند است. در این گواهینامه‌ها، نوع وسیله رانندگی مشخص و علاوه بر مشخصات فردی، محدودیت‌های جسمی، گروه خونی و بیماری‌های خاص در چیپ الکترونیکی قرار می‌گیرد. این گواهینامه‌ها دارای چیپ‌های هوشمندی است که تمامی مشخصات فردی راننده مانند گروه خونی، بیماری‌های خاص، تخلفات و نمرات منفی در آن ثبت می‌شود. یعنی راننده تمام سوابق خود را در گواهینامه همواره همراه دارد و افسران راهنمایی و رانندگی تنها با کنترل گواهینامه یک راننده درخواهند یافت که او تا چه اندازه خلاف کرده یا مشخصاتش چیست.

دارندگان گواهینامه‌های پایه۳، در یک سال اول اجازه تردد در جاده‌های برون‌شهری و تردد در شب را ندارند.

در شرایط جدید برای افراد تا ۶۵ سال، گواهینامه‌ها با اعتبار ۱۰ ساله، بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار ۵ ساله و بالای ۷۰ سال با اعتبار ۲ ساله صادر می‌شود.

برای دریافت گواهینامه پایه ۲ باید ۲ سال از صدور گواهینامه پایه ۳ شما گذشته باشد. این گواهینامه برای حداکثر بار ۶ تن و جابه‌جایی ۲۶سرنشین صادر می‌شود. همچنین گواهینامه‌های پایه یک برای حمل بار بیش از ۶ تن یا جابه‌جایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه پایه یک باید حداقل ۲۵ سال سن داشته و ۲ سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آنها گذشته باشد.

در پایان لازم به ذکر است که هزینه های جزئی دیگری برای صدور گواهینامه لازم دارید که باید به حساب های نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی واریز کنید.

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.