خبر سیاسی

سیدحسن خمینی: کسی که سر مردم کلاه می گذارد، در بلندمدت ضرر خواهد دید

سید حسن خمینی
سید حسن خمینی

یادگار گرامی امام گفت: کسی که بر سر مردم کلاه می گذارد ممکن است در کوتاه مدت منافعی را کسب کند اما در بلند مدت ضرر خواهد کرد.

مگ وب – حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار رئیس، معاونان و مدیران سازمان ملی استاندارد، با اشاره به «تأمین امنیت» به عنوان اولین وظیفه حکومت ها از دیرباز تاکنون، اظهار کرد: اگر مفهوم امنیت را توسعه دهیم و یکی از اقسام آن را «امنیت روانی» بدانیم، سازمان ملی استاندارد از جمله نهادهایی است که  با این وظیفه اولیه حکومت ارتباط مستقیم دارد.

وی با تأکید بر عنصر «اعتماد» در جوامع گذشته، یادآور شد: امروز بزرگترین عامل برای افزایش کیفیت کالا توسط تولیدکنندگان این است که احساس کنند در صورت کاستن از کیفیت، بازار مصرف خود را از دست خواهند داد، چرا که امروز با گسترش جوامع انسانی شناخت متقابل میان تولیدکننده و مصرف کننده از بین رفته است و اگر نهادی وجود نداشته باشد که  به کیفیت، کمیّت و سلامت کالا نظارت نکند، امنیت روانی جامعه مصرف کننده از بین می رود.

سید حسن خمینی گفت: از سرمایه های مهم سازمان ملی استاندارد اعتماد مردم به علامت استاندارد و نظارت سازمان ملی استاندارد است.

وی با بیان اینکه اگر مردم احساس کنند کسی از ناآگاهی آنها سوء استفاده می کنند امنیت روانی شان از بین می رود، تصریح کرد: احساس «نادان فرض شدن» از کم فروشی هم بدتر است و نه تنها امنیت روانی جامعه را از میان می برد بلکه زمینه ساز بزه در جامعه می شود؛ اما اگر وجود نظارت، در جامعه احساس شود اغلب افراد از تخلف خودداری می کنند.

یادگار امام ادامه داد: اگر در جامعه کسی احساس کند که از طریق کلاه گذاشتن بر سر مردم، کم فروشی و… می تواند امرار معاش کند سایرین هم به خود اجازه این کار را خواهند داد و لذا نقش سازمان ملی استاندارد در دنیای مدرن تأثیر زیادی در امنیت روانی مردم خواهد داشت.

وی با تأکید بر «شادی»، «نشاط» و «زندگی خوب» در جامعه، خطاب به حاضران در جلسه اظهار کرد: امکانات میان انسان ها به طور یکسان توزیع نشده است  اما شادی انسان ها در گرو نوع نگاه آنان به زندگی است و برخورداری از زندگی خوب در حوزه تولید و مصرف جامعه، بستگی به زحمات شما در سازمان ملی استاندارد دارد.

سید حسن خمینی در ادامه سخنان خود با تأکید بر بازتعریف و توسعه استانداردها، گفت: کسی که بر سر مردم کلاه می گذارد ممکن است در کوتاه مدت منافعی را کسب کند اما در بلند مدت ضرر خواهد کرد و جمله «همیشه حق با مشتری است» مبتنی بر همین منطق است، زیرا در صورت احترام به مشتری و مصرف کننده، تولید کنندگان علاوه بر بالابردن درآمد ملی، در بلند مدت درآمد شخصی بیشتری را نیز پیدا خواهند کرد.

وی با تأکید بر توجه به صادرات و تأثیر آن بر افزایش تولید ملی، تأکید کرد: توجه به صادرات دلسوزی برای تولید کنندگان داخلی هم هست و رونق صادرات در زندگی تک تک آنان و کارگران موثر خواهد بود.

پیش از سخنان یادگار امام خانم نیّره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد گزارشی را از عملکرد این سازمان ارائه کرد.

وی با اشاره به یک سخن امام راحل مبنی بر ضرورت نظارت دولت، ابراز امیدواری کرد که این نظارت به خوبی توسط سازمان متبوعش انجام شود.

پیروزبخت با برشمردن ۸ وظیفه قانونی سازمان ملی استاندارد، گفت: در سه سال اخیر از حدود یک میلیون واحد صنفی بازرسی کرده ایم.

وی در ادامه به موضوع استاندارد بودن آسانسورها و سقوط یک آسانسور در دانشگاه صنعتی شریف، گفت: با توجه به ارتباط این موضوع با جان مردم، مستقیما وارد ساختمان های عمومی و دولتی شده ایم تا استانداردهای لازم رعایت شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین جزئیاتی را از تلاش های این سازمان در بهینه سازی مصرف سوخت و ایمن سازی شهربازی ها بیان کرد و گفت: حوادث سال های اخیر در شهربازی ها ناشی از سرپیچی از قوانین سازمان و فک پلمپ های ما بوده است.

وی گفت: در سازمان بین المللی استاندارد با ۱۶۳ عضو، جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر از رتبه ۳۱ به رتبه ۲۷ ارتقاء یافته است و اکنون نیز روند رو به بهبود دارد.

پیروزبخت همچنین در خصوص تدوین استاندارد «غذای حلال» میان ۳۲ کشور، گفت: گرچه ایران تنها کشور شیعه در میان این کشورهاست، اما این استاندارد تا ۹۸ درصد منطبق با فقه شیعه جعفری است.

وی با اشاره به اینکه پروانه ۵ واحد کشتارگاهی به عنوان برند حلال صادر شده است، اظهار کرد: در این راه با مقاومت ها و موازی کاری هایی رو به رو شدیم اما با مقاومت در مسیر، کار را به جلو بردیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد در پایان با اشاره به ورود این سازمان به مباحث کلان تر، ار همکاری خوب آن با دستگاههای دولتی خبر داد.

در این دیدار همچنین دکتر امید علی مسعودی ، مدیرکل دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد سخنانی را ابراد کرد.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.