اخبار مهم

سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶ چقدر است؟

کنکور 96
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96

سوابق تحصیلی یکی از بزرگترین دغدغه های اکثر دانش آموزان کنکوری شده است به طوری که این مبحث تبدیل به یک مبحث گنگ شده است و هر کس یک نظر متفاوت با نظر دیگری را می دهد.!

مگ وب (مجله ی وب ایرانیان) : در کنکور سال ۹۵ تاثیر سوابق تحصیلی کمی متفاوت با سال های قبل از آن شد.دلیل آن هم اعتراض یکی از دانش آموزان کنکوری به مصوبه های قانون شد که در آن به طور خلاصه ذکر شده بود که سوابق تحصیلی باید در ۳ سال دبیرستان لحاظ شود نه فقط در یک سال!

این اعتراض دانش آموز موجب شد که در بهمن ماه سال ۹۴ خبرهایی مبنی بر ابطال تاثیر قطعی سوابق تحصیلی ایجاد شود.

پس از مدتی قبل از رسیدن زمان کنکور ۹۵ سازمان سنجش اعلام کرد که در آزمون سراسری سال ۹۵ تاثیر سوابق تحصیلی (معدل کتبی امتحان نهایی سال سوم و چهارم) فقط به صورت مثبت برای متقاضیان لحاظ شود. که طی آن ۲۵ درصد از سال سوم دبیرستان و ۵ درصد از امتحانات سال چهارم دبیرستان بود.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶

اما کنکور ۹۵ تمام شد و حتی نتایج آن هم اعلام شد و هم اکنون دانشجویان نیز در دانشگاه های کشور مشغول ادامه تحصیل هستند. سوالی که پیش آمده است این است که

سرنوشت سوابق تحصیلی دانش آموزان کنکور ۹۶ چه خواهد شد؟

آیا راهی برای ترمیم معدل کتبی وجود دارد؟

سوال اول را در همین نوشته پاسخ خواهم داد اما سوال دوم را در نوشته ای دیگر به طور کلی درباره ی ترمیم معدل با شما صحبت خواهم کرد.

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای به این سوال پاسخ داده است. در این اطلاعیه آمده است: آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶

در ادامه این اطلاعیه آمده که داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

پس به طور خلاصه میتوان گفت که فعلا برای کنکور ۹۶ تاثیر نمرات سال سوم دبیرستان ۲۰ درصد به صورت مثبت و سال چهارم دبیرستان ۵ درصد به صورت قطعی می باشد.

مطالب مرتبط

اینفوگرافیک؛ آمار پذیرفته شدگان کنکور سراسری ۹۶

مگ وب

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶

مگ وب

اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درباره شرایط و ضوابط شرکت در‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ ۱۳۹۶

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.