سیاسی ورزش

زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا هنگام سرود ملی – هدف چیست؟

WNBA
WNBA

زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا هنگام پخش سرود ملی به نظر روشی تازه برای اعتراض ورزشکاران این کشور علیه وضع موجود در امریکاست. بعضی از ورزشکاران دلیلی این کار خود را خشونت پلیس و بعضی مبارزه با نژادپرستی و عده ای دیگر تبعیض قائل شدن بین زنان و مردان را دلیل این کار خود میدانند.

مگان راپینوئه، ستاره تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا، می‌گوید که از زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا هنگام پخش سرود ملی استقبال میکند.

او علت این کار خود را این‌گونه بیان می‌کند:

من نمی‌توانم برای بسیاری از ستم‌هایی که در این کشور بر بانوان تحمیل می‌شود بایستم. کشوری که درحال عمل کرد علیه مردم خود است.

مگان راپینوئه، ستاره تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا هنگام پخش سرود ملی زانو زده است.
مگان راپینوئه، ستاره تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا هنگام پخش سرود ملی زانو زده است.

ماه اگوست سال جاری ( ۲۰۱۶ ) کالین کپرنیک، بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی، در اعتراض به تبعیض نژادی موجود در کشورش، هنگام نواخته شدن سرود ملی ایالات متحده آمریکا به جای آن که از جایش برخیزد، روی نیمکت نشست.

همچنین کالین کپرنیک دیگر بازیکن فوتبال امریکایی از زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا هنگام پخش سرود ملی حمایت کرده است. هدف این ورزشکار در اعتراض به رفتار خشونت امیز پلیس بوده است.

 راپینوئه از دلایل این کار خود میگویید:

من هیچ‌گاه رفتار بد پلیس، پلیس رادیکال و خشونت بی‌رحمانه آن‌ها را تجربه نکرده‌ام، موضوع برای خانواده‌ام نیز مشابه است. اما نمی‌توانم درحالی که افرادی در این کشور به‌خاطر این مسائل مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند، سکوت کنم. هیچ راه بی‌اشکالی برای اعتراض وجود ندارد. من می‌دانم که هرکاری که من انجام می‌دهم، نمی‌تواند از درد خانواده‌های قربانی بکاهد. اما در قبلم  احساس می‌کنم که این کار درست است و به زانو زدن در هنگام پخش سرود ملی ادامه خواهم داد و هرکاری انجام خواهم داد تا بتوانم بخشی از راه‌حل برای این مشکل باشم.

کالین کپرنیک (سمت راست) هنگام پخش سرود ملی امریکا زانو زد
کالین کپرنیک (سمت راست) هنگام پخش سرود ملی امریکا زانو زد

حرکت او توسط هواداران فوتبال حمایت شده است، اما فدراسیون فوتبال ایالات متحده هنوز اعلام نظر قطعی‌ای نکرده است. در اساس‌نامه فدراسیون گفته شده است: «انتظار می‌رود بازیکنان ما و مربیان به‌افتخار پرچم‌مان در هنگام پخش سرود ملی بایستند.»

حالا در اقدامی جدیدتر دو تن از بازیکنان سیاه پوست تیم ایندیانا در حین مسابقات بسکتبال زنان ( WNBA ) هم به این کمپین گسترده و به جنبش اعتراضی که کالین کپرنیک بازیکن تیم سان فرانسیسکو آغاز گر آن بود، پیوستند.

 زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا
زانو زدن ورزشکاران ایلات متحده امریکا

امکان دارد این اقدام ورزشکاران در مبارزه با روی کار آمدن دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا باشد که در صحبت‌هایش موضع نژاد پرستی گرفته است، تا از به قدرت رسیدن این فرد و محبوبیت او در میان مردم جلوگیری شود.

دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا

 

مطالب مرتبط

رییس جمهور آمریکا را کامل تر بشناسید/ زندگی نامه ی ترامپ

مگ وب

۶ درس مهم از دستورالعمل بازاریابی برتر دونالد ترامپ

مگ وب

در دومین مناظره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون چه گذشت؟

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.