اخبار مهم علم و دانش

دانشمند ژاپنی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد

یوشینوری اوسومی ژاپنی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد
یوشینوری اوسومی ژاپنی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد

آکادمی نوبل اولین جایزه نوبل امسال را به یوشینوری اوسومی از ژاپن تقدیم کرد.آقای اوسومی در بخش پزشکی یا فیزیولوژی برنده جایزه نوبل شده است.

مگ وب (مجله ی وب ایرانیان) : بخش عربی خبرگزاری فرانسه (AFP) ظهر امروز (دوشنببه) گزارش داد که آکادمی نوبل، جایزه بخش پزشکی یا فیزیولوژی در سال ۲۰۱۶ میلادی که نخستین جایزه امسال به شمار می آید را به «یوشینوری اوسومی» از ژاپن اهدا کرد.

یوشینوری اوسومی ژاپنی، برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد

این زیس شناس ژاپنی که در انستیتوی فناوری شهر توکیو، پایتخت این کشور فعالیت می کند، به دلیل کشف و تشریح مکانیزم های مولکولی و عملکرد فیزیولوژیکی اتوفاژی که یک فرآیند بنیادی برای تجزیه و بازیافت اجزای سلولی می باشد، برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد.

یوشینوری اوسومی ژاپنی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد
یوشینوری اوسومی ژاپنی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد

این در حالی است که «آدریان بیرد» از دانشگاه ادینبرگ، «هاوارد سدار»، «ادموند سافرا» و «آئوران رازین» از دانشگاه قدس، «دانیل کلیونسکی» و «الکساندر روتون» از دانشگاه میشیگان، «نوبورو میزوشیما» از دانشگاه توکیو و «دنیس سالمون» از دانشگاه لس آنجلس رقبای اوسومی برای دریافت جایزه نوبل پزشکی سال جاری میلادی بودند.

لازم به ذکر است که اوسومی ۷۱ ساله چهارمین ژاپنی برنده جایزه نوبل پزشکی به شمار می آید جایی که پیش از وی نیز «سوسومو تونگاوا» در سال ۱۹۸۷ میلادی، «شینیا یاماناکا» در سال ۲۰۱۲ به همراه یک زیست شناس بریتانیایی و «ساتوشی اومورا» نیز در سال ۲۰۱۴ به همراه یک زیست شناس آمریکایی ایرلندی و یک شیمیدان چینی این جایزه را از آن خود کرده بودند.

منبع متن : shafaqna.com

مطالب مرتبط

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۶ معرفی شدند

مگ وب

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند

مگ وب

ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ شد

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.