خبر سینمای ایران

ترانه علیدوستی به مراسم اسکار ۲۰۱۷ در آمریکا نمی رود

ترانه علیدوستی به مراسم اسکار در آمریکا نمی رود

ترانه علیدوستی بازیگر فیلم فروشنده که نامزد اسکار شده دقایقی پیش در توییترش اعلام کرد که طرح ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا نژادپرستانه است و برای همین او برای شرکت در مراسم اسکار به آمریکا نمی رود.

مگ وب – ترانه علیدوستی بازیگر فیلم «فروشنده» پس از اعلام حکم ممنوعیت ۳۰ روزه صدور ویزای امریکا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران که به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور رسیده، این حرکت را نژادپرستانه دانسته و به همین دلیل از حضور در مراسم اسکار ۲۰۱۷ انصراف داده است. حالا رفتن یا نرفتن اصغر فرهادی به این مراسم بحث داغی را راه انداخته که در آن برخی معتقدند فرهادی باید از حضور در اسکار خودداری کند و برخی معتقدند بهتر است او راهی اسکار شود.

اعلام حکم ممنوعیت ۳۰ روزه صدور ویزا برای اتباع هفت کشور مسلمان یعنی ایران، سوریه، سودان، سومالی، عراق، لیبی و یمن توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا واکنش‌های مختلفی ایجاد کرده است، اما یکی از مباحثی که در ایران از روز گذشته حسابی مورد بحث قرار گرفته واکنش اصغر فرهادی کارگردان فیلم «فروشنده» به این اتفاق است. «فروشنده» یکی از نامزدهای نهایی بخش خارجی زبان اسکار است و این کارگردان باید برای حضور در مراسم اهدای جوایز که کمتر از یک ماه دیگر در آمریکا برگزار می‌شود به این کشور سفر کند.

در این شرایط بحثی در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه ها آغاز شده که آیا فرهادی با توجه به این حکم ناعادلانه و خصمانه از سوی دولت آمریکا باید از این سفر منصرف شود و به نشانه اعتراض به مراسم اهدای جوایز نرود یا اینکه اتفاقا به اسکار برود و از آنجا صدای اعتراض خود به این حکم عجیب را به هر روشی که خودش می‌داند به گوش مخاطبان جهانی این مراسم برساند.

مخالفان تحریم اسکار توسط توسط فرهادی معتقدند او نه تنها نباید از رفتن منصرف شود بلکه باید حتما در این مراسم حضور پدا کند و با توجه به شرایطی که آنجا برایش اتفاق می افتد از طریق یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که چشم میلیون‌ها نفر به آن دوخته شده نسبت به این موضوع اعتراض کند یا در صورت کسب این جایزه بار دیگر با متنی شبیه به آنچه در سال ۲۰۱۲ و پس از دریافت اولین اسکار سینمای ایرن برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» پشت تریبون خواند از تروریست نبودن مردم کشورش بگوید و پیام صلح دوستی ایرانی‌ها را به گوش همه برساند. ضمن اینکه به زعم مخالفان در زمان‌های گوناگون تحریم های این چنینی فرصت استفاده و ابراز وجود برای اثبات حقانیت را از اقشار مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری و حتی سیاسی-اجتماعی گرفته است.

ترانه علیدوستی به مراسم اسکار در آمریکا نمی رود

از آن طرف موافقان تحریم اسکار توسط فرهادی جان کلام شان این است که او چهره سرشناسی در جهان است و رفتار او در قبال اتفاقات مختلف می‌تواند بازتاب گسترده‌ای داشته باشد. به همین دلیل اگر او اسکار را تحریم کند توجه جهانی بیشتر به این حکم خصمانه ترامپ جلب خواهد شد. کاری که البته در دوره‌های مختلف اسکار چهره های دیگری همچون مارلون براندو هم برای اعتراض به برخی مسائل اجتماعی روز در پیش گرفتند و اتفاقا بازخوردهای بسیار مثبتی هم گرفته‌اند.

حالا در این شرایط ترانه علیدوستی یکی از بازیگران اصلی فروشنده که احتمالا قرار بوده فرهادی را در سفر به اسکار همراهی کند با انتشار توئیتی به زبان انگلیسی اعلام کرده به دلیل اینکه چنین حکمی را مصداق بارز نژادپرستانه می‌داند و برایش قابل پذیرش نیست، در مراسم اسکار ۲۰۱۷ شرکت نخواهد کرد، حتی اگر این حکم شامل وقایع فرهنگی و آدم‌های مرتبط به آن نشود. حالا باید منتظر ماند و دید واکنش اصغر فرهادی به این ماجرا چه خواهد بود.

منبع : آی سینما

مطالب مرتبط

فیلم ‘فروشنده’ نامزد اسکار ۲۰۱۷ شد

مگ وب

رقابت ۲۲ انیمیشن بلند برای دریافت جایزه اسکار ۲۰۱۷ آغاز شد

مگ وب

دومین اسکار اصغر فرهادی با فیلم فروشنده+لیست کامل برندگان مراسم اسکار ۲۰۱۷

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.