روانشناسی

اهمیت داشتن هدف در زندگی چقدر است؟

اهمیت داشتن هدف در زندگی چقدر است؟

راه های مختلفی برای تعریف کردن موفقیت وجود دارد.بهترین تعریفی که من تاکنون در این خصوص دیده ام این است: موفقیت تحقق هدفهای ارزشمند است.

مگ وب – اگر یک مطلب باشد که تمامی متخصصان در زمینه موفقیت های انسانی درباره آن وحدت نظر داشته باشند، آن اهمیت هدف گذاری است.

موفقیت به طور اتفاقی و تصادفی حاصل نمی شود.موفقیت با طراحی به دست می آید.چارلز گارفیلد، روانشناسی بود که با فضانوردان،قهرمانان بزرگ ورزشی،دانشمندان،مخترعان،رهبران تجاری و سایر اشخاص موفق صحبت و گفتگو کرده است.او معتقد است که هر موفقیتی با «یک ماموریت» شروع می شود؛ هدفی مشخص همراه با میل و اشتیاقی وافر.

هدفها در تاریخ زندگی بشری نقش مهم و تعیین کننده ایفا کرده اند.فرایند کار همیشه به یک شکل است: رویایی تبدیل به هدف می شود و هدف تبدیل به موفقیت می گردد.یا به قول ناپلئون هیل::«آنچه ذهن انسان بتواند تصور و باور کند، می تواند به آن برسد.»

اهمیت داشتن هدف در زندگی

زندگی بدون هدف به این می ماند که سفر بدون مقصدی را آغاز کنیم. اگر ندانید که به کجا می روید، احتمالا به جایی نمی رسید. و در این میان از هر جاده ای که بروید تفاوتی نمی کند. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که به رغم فرصتهای مناسب و مطلوب، میلیونها انسان به جایی نمی رسند. و با این حال به نظر می رسد که دلیلش را هم نمی دانند.

متاسفانه در کلاس های درس درباره هدف و هدفگذاری مطلبی نمی آموزیم. نظام آموزشی ما در زمینه های عدیده ای کمبود دارد. هدفگذاری یکی از مطالبی است که باید در همه ابعاد تحصیلی ما مورد تاکید قرار گیرد. در بیست سال گذشته شاهد آن بوده ام که زندگی بسیاری از مردم تحت تاثیر هدفهایی که برای زندگی خود انتخاب کرده اند متحول شده است.

اهمیت داشتن هدف در زندگی

مزایای هدف گذاری

داشتن هدف به روشهای مختلف می تواند زندگی ما را سرشارتر کند.

انگیزه – هدفها زیبنای انگیزه هستند. هدفها به ما دلیلی می دهند که حرکت کنیم و به این حرکت ادامه دهیم.

استقلال – داشتن هدف به ما کمک می کند تا سررشته امور زندگی خود را به دست بگیریم. به جای اینکه دنباله رو دیگران شویم،از مسیری که خود انتخاب کرده ایم به حرکت در می آییم.

جهت – هدفها به ما جهت می دهند تا به جانب آن حرکت کنیم.

معنا – هدفها به ما احساسی از هدف و مقصود می دهند. وقتی بدانیم که چه می خواهیم زندگی برایمان ارزشمندتر می شود.

شادی و لذت – هدفها تریاق و پادزهر بسیاری از بیماریهای اجتماعی محسوب می شوند. یکی از بدترین بیماریهای اجتماعی ملالت و احساس کسالت است.چگونه ممکن است در زندگی خود هدفی داشته باشید و با این حال مکدر باشید؟ داشتن هدف به زندگی شادی و نشاط می بخشد و بر چالشهای آن می افزاید.

رسیدن به خواسته ها – هدفها بیش از هر چیز دیگر سببی هستند تا به توانمندیهای بالقوه خود دست یابیم.

برگرفته از کتاب بزرگترین درسهای زندگی

مطالب مرتبط

۹ نکته برای رشد یک کسب و کار موفق

مگ وب

چرا بیشتر مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

مگ وب

عادت های روزانه موفق‌ترین کارآفرینان جهان

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام