سلامت

امید به درمان اولین فرد مبتلا به ویروس HIV در جهان

ویروس HIV
ویروس HIV

یک مرد انگلیسی احتمالا نخستین فرد در جهان است که ویروس HIV با استفاده از یک درمان جدید توسط دانشمندان پنج دانشگاه انگلیس در بدن وی درمان شده است.

تا به امروز درمان ویروس HIV یک امر ناشدنی تلقی می شد. به این دلیل که این ویروس ژنوم های خود را به DNA انسان وارد می کرد تا درمان آن امکان پذیر نباشد. درمان های موجود تا حدی موثر هستند ولی به طور کامل باعث حذف اچ آی وی نمی شود و فقط از عود مجدد آن تا حدی جلوگیری می کند.

درمان اولین فرد مبتلا به ویروس HIV

اما محققان انگلیسی توانستند ویورس HIV را کامل از بدن مردی ۴۴ ساله ناپدید کنند. تیم دانشمندان اکنون در حال اجرای کارآزمایی‌هایی بر روی ۵۰ نفر هستند. به گفته دانشمندان، این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است، اما پیشرفت آن قابل توجه بوده است.

ویروس HIV
ویروس HIV

پیشتر درمانهای آنتی رترو ویروسی می‌توانستند سلول‌های T فعال را که به HIV مبتلا شده‌اند، هدف قرار بدهند، اما نمی‌توانستند سلول‌های T خفته را درمان کنند. این بدان معنی است که بدن بیماران به تولید مجدد ویروس ادامه می‌دهد. اما درمان جدید بطور خاص برای پاکسازی بدن از کل ویروس‌های HIV از جمله انواع خفته آن طراحی شده است.

این درمان که در دو مرحله عمل می‌کند، شامل یک واکسن برای کمک به بدن در شناسایی همه سلول‌های آلوده به ویروس HIV و همچنین دارویی موسوم به “وورینوستات” (Vorinostat) است که سلول‌های خفته را فعال می‌کند. این روش می‌تواند ابزار مورد نیاز سیستم ایمنی بدن بیماران را که به شدت به آن محتاج هستند، ارائه کند.

نام این مرد انگلیسی فاش نشده و تنها اطلاعاتی که در مورد وی ارائه شده این است که یکی از کارکنان مراقبت‌های اجتماعی در لندن است. وی باید چندین ماه آینده را مورد نظارت و مراقبت قرار داشته باشد تا از درمان قطعی بیماری اطمینان حاصل شود.

این دانشمندان قصد دارند طی پنج سال آینده به آزمایشات پزشکی ادامه بدهند. به گفته آن‌ها،‌ در حال حاضر این نتایج فاصله زیادی با درمان نهایی دارند و هنوز باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. به نظر می رسد علم پزشکی روز به روز بیشتر به درمان این بیماری مهلک نزدیک می شود.

منبع: خبرانلاین

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.