روانشناسی

آیا از صحبت کردن با غریبه ها میترسید؟

چگونه با غریبه ها حرف بزنیم

هنگامی که با یک فرد برای اولین بار صحبت میکنیم شاید کمی سخت باشد؛ ولی آنقدرها هم کار دشواری نیست! یکی از روانشناسان مطرح می‌گوید “انسان موجودی اجتماعی است و داشتن ارتباطات هر چه بیشتر و قوی‌تر با دوستان و خانواده با زندگی سالم‌تر پیوند دارد.”

برای بسیاری از ما تصور قدم گذاشتن در یک اتاق پر از افراد غریبه دلهره آور است. در این شرایط به جای فکر کردن درباره این که امشب باید با چه کسی صحبت کنم به خودتان بگویید: برایم جالب است که امشب با افراد جدیدی دیدار می کنم.

یک نکته را به خاطر داشته باشید: زیر یک سقف بودن خودش مقدمه آشنا شدن است چون اگر در یک مکان هستید، پس نقطه مشترکی دارید. همین طور به یاد داشته باشید که بیشتر افراد از با هم بودن در یک اتاق احساس راحت بودن نمی کنند. با آگاهی از این موضوع باید فکر کنید چه کارهایی می توانم انجام دهم تا افراد دیگر با من احساس راحتی داشته باشند؟ این نه فقط یک استراتژی بزرگ برای معاشرت است – بلکه به نوعی محبت هم هست.
می توانید داستان هایی را از دیگران قرض بگیرید. به عنوان مثال شما ماکروویو ندارید اما شخص دیگری می خواهد درباره ماکروویو صحبت کند. می توانید درباره تجربیاتی که دوست تان از کار با مایکروویو با شما در میان گذاشته با او صحبت کنید. لازم نیست وانمود کنید این داستان شما است و می تواند بگویید دوستی دارید که ماکروویو دارد. این کار در برقراری ارتباط به ما کمک می کند.
چگونه با غریبه ها حرف بزنیم
پرسشی که اغلب افراد می پرسند این است که «چگونه می توانم از یک مکالمه خارج شوم؟» این پرسش خوبی است چراکه شما لازم نیست تمام شب را انحصاراً به یک نفر اختصاص دهید. برای این کار حرف خودتان را قطع کنید نه حرف طرف مقابل را. بگویید از حرف زدن با شما درباره موضوع …. لذت بردم. به این ترتیب نشان می دهید که به آن چه طرف یا طرف های مقابل تان گفته اند گوش داده اید. بعد هم پشت تان را به آنها نکنید- چون این کار خیلی ناگهانی است. در عوض، یک چهارم طول اتاق را راه بروید تا به سوی گروه دیگری بروید و یا بهتر است به سوی کسی بروید که تنها ایستاده.
چگونه با غریبه ها حرف بزنیم
چگونه با غریبه ها حرف بزنیم؟

در پایان چند نکته مهم برای این که بتوانید راحت با یک فرد جدید صحبت کنید را بیان میکنم :

 1. ریلکس باشید. این احتمال وجود دارد که هر گفتگوی کوچکی که دارید تا چند ماه بعد در ذهن مخاطبتان نماند. چیزی که به ذهنتان می رسد را بیان کنید.
 2. یادتان باشد اگر موقع حرف زدن در ذهنتان به چیزی فکر می کنید. به احتمال زیاد مرتبط است.
 3. نگاه کردن به تلویزین، گوش دادن به موسیقی و مطالعه—روزنامه، مجله و کتاب– کمک بسیار زیادی به شما می کند. می توانید از قبل چیزهایی که دوست دارید در موردش با کسی صحبت کنید را برنامه ریزی کنید.
 4. اگر خجالتی هستید، بهتر است از قبل چند موضوع برای بحث آماده کنید.
 5. به واکنش طرف مقابلتان دقت کنید. اگر به موضوع علاقه نشان داد ادامه دهید اما اگر مشاهده کردید که مدام یا به سعت خود نگاه می کند یا به دنبال راهی برای فرار است، باید دست نگه دارید.
 6. عبارات و جملات جالب و خنده دار می تواند حال و هوای مکالمه را عوض کند و موضوعات جدیدی را برای صحبت کردن پیش رویتان قرار دهد.
 7. اگر مکالمه پشت تلفن است باید هرطور که شده طرف مقابل را هم در مکالمه درگیر کنید. اگر موضوع جالبی به ذهنتان نمی رسد، از بازی “سوال کردن” استفاده کنید. از طرفتان سوال بپرسید. دقت کنید که سوالهایی که می پرسید مناسب زمان و مکان باشد. سوال ها باید طوری باشد که فرد بتواند به راحتی درمورد آن حرف بزند و به یک بله یا خیر عادی ختم نشود.
 8. برخورد و رفتار شما هم در موفقیت گفتگو سهیم است. سعی کنید رفتاری دوستانه و با محبت داشته باشید تا حرفهایتان تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
 9. نکات و چیزهای جالب و جدیدی که در طول روز با آنها برخورد می کنید را جایی یادداشت کنید. مثلاً حرف خنده داری که کسی به شما گفته است، کار جالبی که یکی از دوستهایتان انجام داده یا هر چیز جالب توجه دیگر. این نکات می تواند در مکالمه های آتی به دردتان بخورد.
 10. یادتان باشد، طرف صحبتتان هرکسی که باشد، همیشه می توانید نقاط مشترکی با او پیدا کنید. همه ما از یک آب و هوا استفاده می کنید، غذای خوب را دوست داریم و از خندیدن لذت می بریم. مثلاً اگر طرفتان را در ایستگاه اتوبوس ملاقات کردید، می توانید بپرسید که کجا می روند. اگر خارج از شهر زندگی می کنند، می توانید درمورد زندگیشان از آنها سوال کنید.
 11. یادتان باشد احساس راحتی کنید و همیشه مرتب و شیک باشید.
 12. آخرین نکته اینکه شروع مکالمه نیازمند تمرین است. ممکن است اول کار احساس گیجی و ناشی بودن به شما دست بدهد اما با تمرین رفته رفته برایتان راحت تر خواهد شد.

منابع :  theguardian.com _  ایران ناز _ مگ وب

مطالب مرتبط

راه هایی برای اینکه جذاب‌تر از به نظر برسید

مگ وب

چرا نمیتوانید به برنامه ریزی هایتان عمل کنید؟

مگ وب

شش دلیل برای صادق بودن

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.