آموزش های کامپیوتر

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

photoshop

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که بخواهید از عکسی زیبا استفاده کنید ولی آن عکس دارای یک نوشته یا کپی رایت یک شرکت باشد و شما این موضوع را دوست نداشته باشید.در این آموزش ما به شما یاد میدهیم که چگونه یک نوشته را عکس خود به وسیله ی ابزار قدرتمند فتوشاپ حذف کنید.

مگ وب (مجله ی وب ایرانیان) : حتما شما هم با تصاویری روبرو شده اید که برای اینکه از سواستفاده احتمالی در امان بمانند ، صاحب تصویر با استفاده از یک نوشته یا تصویر محو بر روی تصویر سعی در حفاظت از اون داره ، به این نوشته (که معمولا آدرس یک سایت هست) در اصطلاح واترمارک گفته میشه و در واقع کپی رایت تصویر هست . مدتی پیش آموزش نحوه اضافه کردن واترمارک به تصاویر رو آموزش داده بودیم و در اینجا قصد داریم نحوه برداشتن این نوشته را از روی تصاویر آموزش بدیم ولی امیدواریم شما از این قابلیت فتوشاپ سواستفاده نکنید ، اگر تصویری متعلق به شما نیست از صاحب امتیاز تصویر اجازه بگیرید و منبع اصلی تصویر رو ذکر کنید. ( به یاد داشته باشید که احترام به حقوق دیگران ، احترام به شخصیت خود شماست )

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

شروع حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

در تصویر بالا ما برای اینکه از زیاد شدن حجم صفحه جلوگیری کنیم کیفیت تصویر رو کم کردیم تا حجمش کمتر بشه ولی در مورد شماره ۳ از موارد مورد نیاز که در ابتدای مطلب ذکر کردیم ، تصویر با کیفیت مناسب رو برای دانلود شما قرار دادیم. بعد از دانلود تصویر ، اون رو در فتوشاپ باز کنید و ابزار مهر یا Clone Stamp Tool را بردارید:

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

همونطور که میبینید نمایشگر ماوس تبدیل به یک دایره میشه و اگر کلید Alt رو پایین نگه دارید درون این دایره یک + ایجاد خواهد شد ، در این حالت میتونید از بخشی از تصویر الگو برداری کنید. ما از بخشی از نوشته که زمینه آبی داره شروع خواهیم کرد :

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

همونطور که در تصویر مشاهده میکنید از نزدیکترین ناحیه به نوشته با پایین نگه داشتن کلید alt نمونه میگیریم (توجه داشته باشید ابزار مهر رو انتخاب کرده باشید!) و بعد از نمونه گیری ، مکان نمای ماوس رو بر روی نوشته قرار بدید و کلیک کنید. شاید لازم باشه از نواحی مختلف نمونه بگیرید و بهترین نتیجه رو انتخاب کنید ، اگر از نتیجه نمونه گیری راضی نبودید با استفاده از کلید alt+ctrl+z میتونید اشتباهات رو جبران  کنید و مرحله به مرحله به عقب برگردید!

با استفاده از همین روش بقیه تصویر رو هم ویرایش میکنیم ، توجه داشته باشید که برای اینکه نتیجه بهتری بگیریم :

  1. باید زوم مناسبی رو انتخاب کنیم تا دید بهتری داشته باشیم
  2. باید اندازه فضای نمونه گیری رو کنترل کنیم ، میتونید اینکار رو با استفاده از کلیدهای میانبر [ و ]  در صفحه کلید انجام بدید یا اینکه مثل تغییر اندازه قلم مو عمل کنید و اندازه مورد نظر رو از نوار ابزار گزینه اعمال کنید.

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

در برخی جاها اینکه دقیقا رنگی مشابه یا نزدیک با رنگ مورد نظر پیدا کنیم مشکل میشه و این مساله باعث ایجاد تفاوت بین رنگ نمونه گیری شده و رنگ اصلی میشه و کیفیت کار رو خراب میکنه ، در این موارد میتونیم از ابزار انگشت یا Smudge Tool استفاده کنید.در تصویر بالا مثالی از این نواحی رو مشاهده میکنید که با فلش سفیدرنگ مشخص شده اند.

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

بعد از انجام کار با ابزار انگشت ، زوم رو به اندازه طبیعی برمیگردونیم و نتیجه رو مشاهده میکنیم تا نقاطی که احتمالا دچار نقص هستند رو ببینیم و برطرف کنیم:

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید نقاطی که در تصویر قبل با فلش سفید مشخص شده بود ایراداتش رو با همین روش برطرف کردیم.
تا اینجا تقریبا تمام نکات مورد نیاز برای برداشتن نوشته (واترمارک) از روی تصاویر رو یادگرفتید و چیز جدیدی در این مرحله وجود نداره ، یعنی کار بر اساس نمونه گیری از مناطق مشابه و اعمال اونها بر روی نقاطی است که نوشته دارند تا اونها رو پاک کنیم!

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

به این ترتیب تمام نوشته از روی تصویر پاک شد.

نکته ای که باید بازهم تاکید کنم صبر و حوصله است ، ما در اینجا تنها میتونیم کارکرد ابزارهای فتوشاپ رو به شما یاد بدیم و اینکه چطور از این دانسته ها استفاده کنید ولی باقی ماجرا بر عهده شماست که تمرین کنید ، صبر داشته باشید و نا امید نشید.

منبع : عصر علم

مطالب مرتبط

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مگ وب

آموزش اتصال به اینترنت با کامپیوتر به کمک گوشی هوشمند

مگ وب

فرمت های مختلف تصاویر را بشناسید

مگ وب

پیام بگذارید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.